Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Maciej Małecki: jesteśmy w dużo lepszej sytuacji niż inne kraje UE

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Mamy sytuację wojenną i jest widoczne jak na dłoni, że polityka Komisji Europejskiej oraz największych krajów starej Unii była całkowicie błędna w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Europa jest w trudnej sytuacji energetycznej. Polska na tym tle jest, dzięki wysiłkom prezydenta Lecha Kaczyńskiego i PiS, na zdecydowanie lepszej pozycji, niż inne kraje UE – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, gość czwartkowego wydania audycji "Trójkowy komentarz dnia".

Tragedia w kopalni Pniówek

Pierwsze pytanie skierowane do wiceministra aktywów państwowych dotyczyło tragedii, do której doszło 20 kwietnia wieczorem w kopalni Pniówek w Pawłowicach (śląskie). Na głębokości 1000 m wybuchł metan. Dotąd stwierdzono śmierć pięciu poszkodowanych: czterech zginęło pod ziemią, a piąty zmarł po przewiezieniu do szpitala. Ciężko rannych jest dziewięć osób, lżej – 11. Obecne poszukiwania dotyczą siedmiu osób: pięciu kopalnianych ratowników i dwóch górników.

– Pewne jest, że rodziny górników nie zostaną pozostawione same sobie – zadeklarował w rozmowie z Bartłomiejem Graczakiem Maciej Małecki. – To mocna okazja do zastanowienia się, jak można zwiększyć bezpieczeństwo górników i ratowników, żeby takie dramaty nie miały miejsca – dodał.

Kolejne sankcje dla Rosji i polskie bezpieczeństwo energetyczne

We wtorek francuski minister gospodarki Bruno Le Maire poinformował, że Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia embarga na rosyjską ropę, potwierdzając podane w ubiegłym tygodniu informacje "New York Timesa". Amerykański dziennik twierdził, że Unia pracuje nad stopniowym wprowadzeniem zakazu importu ropy z Rosji. Według redakcji Unia chce wprowadzić embargo pod koniec kwietnia, po wyborach prezydenckich we Francji.

– Mamy sytuację wojenną i jest widoczne jak na dłoni, że polityka Komisji Europejskiej oraz największych krajów starej Unii była całkowicie błędna w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Europa jest w trudnej sytuacji energetycznej. Polska na tym tle jest, dzięki wysiłkom prezydenta Lecha Kaczyńskiego i PiS, na zdecydowanie lepszej pozycji, niż inne kraje UE – stwierdził Maciej Małecki.

Jednocześnie wiceminister aktywów państwowych zapowiedział rozpoczęcie procesu uniezależniania się od rosyjskiego gazu, co nastąpi pod koniec roku. – 1 października rusza gazociąg Baltic Pipe, w którym część gazu będzie pochodziła z polskiej koncesji. Z tego źródła będziemy czerpali gaz po tym, jak zakończymy kontrakt z Gazpromem, upływający z grudniem tego roku.


Posłuchaj

9:29
Wiceminister Maciej Małecki o bezpieczeństwie energetycznym Polski i tragedii w kopalni Pniówek (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Maciej Małecki (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 21.04.2022
Godzina emisji: 18.10

IAR/kr

Polecane