Harmonia polsko-izraelska z kontrabasem w roli głównej

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Harmonia polsko-izraelska z kontrabasem w roli głównej
Avishai CohenFoto: PAP/Vit Simanek

Z Izraela do Polski podróżowała muzycznie w tym wydaniu audycji Julia Sawicka. Było jazzowo, symfonicznie i poetycko, a instrumentem, wokół którego kręciła się cała reszta, był kontrabas.

Avishai Cohen to wybitny izraelski muzyk i wokalista, specjalizujący się w grze na kontrabasie. Artysta, mający na koncie współpracę z takimi tuzami jazzu, jak Chick Corea czy Herbie Hancock, 20 kwietnia obchodził 52. urodziny. Julia Sawicka sięgnęła aż po trzy utwory firmowane nazwiskiem Cohena, będące fuzją jazzu i muzyki symfonicznej. Nie skąpiła przy tym ciepłych słów pod adresem Izraelczyka. – Jest znakomitym kontrabasistą, świetnym muzykiem, odważnym wokalistą o zupełnie niebanalnej wrażliwości, a jego twórczość jest spójną całością, która w stu procentach porwała moje serce – mówiła prowadząca "NocHarmonię".

Tuż po szacownym jubilacie swe umiejętności zaprezentował jego młodszy o kilkanaście lat rodak Ehud Ettun, również umiejący doskonale grać na kontrabasie. Izraelski kącik w audycji zakończył występ perkusjonisty Zohara Fresco, wchodzącego w skład tercetu z udziałem Leszka Możdżera. W ten oto sposób pojawił się łącznik z polską sceną jazzową, której Julia Sawicka oddała drugą część "NocHarmonii". Była ona bardziej stonowana i wyciszająca, ale kontrabas wciąż pozostał instrumentem numer jeden.

Po utworze "Jej portret" wykonanym przez duet Janusz Szrom & Zbigniew Wrombel przyszła pora na dwie piosenki Kabaretu Starszych Panów w ujazzowionych wersjach. Zaśpiewała je Lora Szafran przy akompaniamencie fortepianu Bogdana Hołowni oraz zespołu, w którym nie mogło oczywiście zabraknąć miejsca dla kontrabasisty.  


Posłuchaj

53:35
Nocna harmonia polsko-izraelska z kontrabasem w roli głównej (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. AVISHAI COHEN – "Morenika"
 2. AVISHAI COHEN – "Puncha Puncha"
 3. AVISHAI COHEN – "Feediop"
 4. EHUD ETTUN – "Keep Calm (feat. The Global Alliance Band)"
 5. ZOHAR FRESCO – "Shavuot"
 6. JANUSZ SZROM, ZBIGNIEW WROMBEL – "Jej portret"
 7. LORA SZAFRAN, BOGDAN HOŁOWNIA – "Do ciebie szłam"
 8. LORA SZAFRAN, BOGDAN HOŁOWNIA – "Dobranoc"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 20.04.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

 

Polecane