Wojna na Ukrainie. Kiedy kolejne sankcje?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Jeśli chodzi o sankcje, w naturalny sposób dyskutowane były kwestie energetyczne: temat ropy i gazu i to, w jaki sposób najszybciej odcinać ten tlen Władimirowi Putinowi. Były też rozważane sankcje dotyczące sektora finansowego, mówiono o zablokowaniu możliwości ich omijania, co Rosja stara się robić – zaznaczył Marcin Przydacz. 

We wtorek po południu odbyły się zwołane przez prezydenta USA Joe Bidena konsultacje z udziałem przywódców Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Rumunii, UE i NATO. – To była długa rozmowa, w najbardziej zaangażowanym gronie. Dyskutowano o tym, co można jeszcze zrobić, aby wesprzeć Ukrainę i kontynuować politykę sankcji – mówił w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych. – Wielu naszych sojuszników podkreślało aktywną rolę Polski, jeśli chodzi o politykę wobec Ukrainy – dodał gość "Trójkowego komentarza dnia". Mówiąc o pomocy dla Ukrainy zmagającej się z rosyjską agresją, Marcin Przydacz przyznał, że kluczowe jest wsparcie rzeczowe, tym, czego ten kraj potrzebuje, aby wygrać tę wojnę. – Teraz kluczowy jest czas – zaznaczył. 

Najczęściej czytane

Jak zwrócił uwagę Bartłomiej Graczak, badania pokazują, że Polska jest drugim krajem na świecie, jeśli chodzi o pomoc udzielaną Ukrainie, zarówno w wielkościach bezwzględnych, jak i w relacji do naszego PKB. Ze strony Unii Europejskiej nie popłynęły jednak do naszego kraju ani innych państw wspierających Ukrainę dodatkowe środki. – Dyskusja w ramach UE jest długa, żmudna i nieprzynosząca pozytywnego efektu. Nie do końca rozumiem zachowanie Brukseli w sytuacji, w której Wielka Brytania pomaga Polsce. Stany Zjednoczone także przesyłają konkretne środki – przyznał minister, dodając, że również Japonia deklaruje gotowość do finansowego wsparcia naszego kraju. Jak zwracał uwagę gość Trójki, wcześniej UE wspierała kraje stające w obliczu kryzysu uchodźczego, nawet gdy chodziło o państwa niebędące częścią Wspólnoty. 

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Przydacz (wiceminister spraw zagranicznych)
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 18.13

gs

Polecane