Adam Sztaba: dajmy z siebie to, co najpiękniejsze [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Adam Sztaba: dajmy z siebie to, co najpiękniejsze [ZOBACZ WIDEO]
Adam SztabaFoto: Iza Grzybowska/materiały promocyjne

- Pomagamy na różne sposoby, ale najważniejsze jest by dawać z siebie to, co najpiękniejsze. Wysłałem SMS-y do najbardziej cenionych przeze mnie artystów, wszyscy się zgodzili - tak Adam Sztaba mówił w Dwójce o utworze "Mamy siebie". 

  • "Mamy siebie" to najnowsza kompozycja Adama Sztaby, która jest niezwykłym gestem solidarności polskich artystów z narodem ukraińskim. 
  • Kompozytor, pianista, aranżer i dyrygent opowiedział o niej w Dwójce.
  • Premiera teledysku miała miejsce w środę (20.04) o godzinie 20.00, a pojawiają się w nim wszyscy artyści wykonujący ten utwór. 

Najwspanialsi artyści w jednym miejscu i czasie

Na początku rozmowy Jakub Kukla nawiązał do wydarzenia z 1985 roku, kiedy powstał wyjątkowy zespół pod nazwą USA For Africa, który nagrał utwór mający wspomóc głodującą Afrykę. - Wówczas zastanawiałem się, jak się robi takie nagrania, jak do jednego studia sprowadzić najbardziej zdolnych, utytułowanych artystów. Wtedy Quincy Jones zgromadził ich po gali wręczenia nagród Grammy, tam w studiu właściwie uczyli się tej piosenki - wspominał Adam Sztaba.

Mówił również o wyjątkowym nagraniu utworu "Co mi Panie dasz". - To był projekt w czasie pandemii, zgłosiły się do niego 732 osoby i 16 gwiazd. Jedna grupa nie wiedziała o drugiej, działaliśmy niezależnie - powiedział.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

Dzielenie się z innymi przyniesie dobro

- Wszyscy, niezależnie od muzycznych światów, z jakich pochodzimy, zjednoczyliśmy się, by nas lepiej usłyszano, by okazać jedność z Ukraińcami i dodać im otuchy w ogromie niesprawiedliwości i cierpienia, którego zaznali - podkreślił Adam Sztaba.

Dodał, że ukazała się także publikacja nutowa. - Polskie Wydawnictwo Muzyczne zrobiło ten cudowny gest, a na końcu w książeczce jest takie zdanie, że muzyką świata nie zmienimy, ale dzielenie się najlepszą częścią siebie przekuje się w dobro. Tej sentencji jestem wierny od dawna - mówił Adam Sztaba.

Zobacz teledysk:

(You Tube - Adam Sztaba)

"Ten chór nie miał prawa się zdarzyć" - tak Adam Sztaba już wcześniej opisał dzień, w którym w jednym miejscu i czasie spotkali się najwybitniejsi i uznani wokaliści, by wspólnie nagrać piosenkę "Mamy siebie". Kompozytor wraz ze swoją żoną spontanicznie zorganizowali jego produkcję i do współpracy zaprosili również Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie, Chór Polskiego Radia, sekcję rytmiczną Orkiestry Adama Sztaby oraz czołowych reżyserów dźwięku. Artyści wykonali piosenkę w języku polskim i ukraińskim.

Od urodzinowego prezentu do wsparcia dla Ukrainy

Sam utwór, jak podkreślił Sztaba, "zrodził się w innej rzeczywistości". - Był prezentem urodzinowym dla żony, Agnieszki, kiedy nikt nie wyobrażał sobie świata, jakim stał się po 24 lutego 2022 roku. Agnieszka podsunęła mi myśl, by stworzyć nową wersję tego utworu i w ramach wsparcia dla narodu ukraińskiego nagrać go z wieloma artystami. Tekst autorstwa Carmell okazał się na tyle uniwersalny, że wymagał niewielkich zmian, a ja rozpocząłem pisanie aranżacji na pełny skład symfoniczny wsparty sekcją rytmiczną - mówił.

Dodał, że ta nowa wersja jest śpiewana w dwóch językach. - Tamta była kameralna, a ta to pełny skład symfoniczny, sekcja rytmiczna złożona z muzyków mojej orkiestry. Na moje zaproszenie zareagowało też ponad sześćdziesięciu czołowych wokalistów, polskich, ukraińskich i białoruskich. Łącznie to ponad 140 osób - zaznaczył dyrygent.


Posłuchaj

11:49
Adam Sztaba: dajmy z siebie to, co najpiękniejsze (Wybieram Dwójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wielkie gwiazdy ramię w ramię

Kompozytor zwrócił uwagę, że dzięki Polskiemu Radiu, a szczególnie Programowi 2 (z którym jako autor jest związany), do nagrania udało się zaprosić Orkiestrę i Chór Polskiego Radia oraz wybitnego reżysera dźwięku, Leszka Kamińskiego. - Leszek lubi duże projekty, ale zawsze się zastanawia, jak się do nich zabrać. Dokonał niemożliwego, to ponad 300 ścieżek nagrania w komputerze, a on jest pasjonatem - mówił Adam Sztaba.

W nagraniu wzięli udział między innymi: Ania Jopek, Kayah, Kasia Moś, Natalia Kukulska, Bovska, Igor Herbut, Kuba Badach i Piotr Cugowski. - Gwiazdy były w większości przypadków przygotowane, będąc na co dzień uznanymi solistami, stanęli oni ramię w ramię i zaśpiewali w jednym chórze, który w tak niecodziennym składzie zaistniał tylko na tę krótką chwilę. To było niecodzienne doznanie - powiedział.

Cały dochód ze sprzedaży cyfrowej utworu "Mamy siebie" będzie przeznaczony na Caritas Polska. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiał: Jakub Kukla

Gość: Adam Sztaba (kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny)

Data emisji: 20.04.2022

Godzina emisji: 16.10

mo

Polecane