Biały Dom zwołuje naradę ws. sytuacji na Ukrainie. Kumoch: w rozmowach weźmie udział Andrzej Duda

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Po południu prezydent USA Joe Biden będzie rozmawiał z przywódcami państw NATO i UE na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Wśród rozmówców będzie prezydent Andrzej Duda – przekazał w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.

Rosja rozpoczęła ofensywę w Donbasie. W związku z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy prezydent USA Joe Biden przeprowadzi dziś rozmowy z sojusznikami. – Wśród rozmówców będzie prezydent Andrzej Duda – poinformował na antenie radiowej Trójki Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej. Rozmowa jest zaplanowana na godzinę 15.45 czasu obowiązującego w Polsce.

"Nie" dla kompromisu z Putinem

Kumoch skomentował także rozwój wydarzeń na Ukrainie. – Pierwszą fazę wojny Ukraina zdecydowanie wygrała. Rosja była zmuszona wycofać się ze swoich planów, nie zdobyła Kijowa – podkreślił. Jak dodał, teraz także – w obliczu ofensywy na wschodzie kraju – "Ukraina ma bardzo duże atuty: ogromnego ducha bojowego i wsparcie Zachodu". 

Zachód ma świadomość powagi bitwy o Donbas. Jest pełne zrozumienie tego, że Ukraina nie może przegrać tej wojny, że nie istnieje coś takiego jak kompromis z Putinem – podkreślił Kumoch, mówiąc o postawie sojuszników. Dodał też, że Zachód będzie w dalszym ciągu dostarczał sprzęt bojowy do walczącego kraju.

Pytany o niedawną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie, w tym w Borodziance, Irpieniu i Buczy, w której wziął udział także prezydencki minister, Kumoch powiedział, że "rosyjskie zbrodnie świadczą o tchórzostwie i bezsilności". 

Jakub Kumoch stwierdził, że wizyta przywódców Niemiec i Francji na Ukrainie byłaby potrzebna. – Byłoby bardzo dobrze, żeby zachodni przywódcy zobaczyli na własne oczy, co się tam dzieje. Polska byłaby gotowa wesprzeć logistycznie taką wizytę – podkreślił. 

Posłuchaj

13:56
Jakub Kumoch o rosyjskiej ofensywie na Donbas i sojuszniczym wsparciu dla Ukrainy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jakub Kumoch (KPRP)
Data emisji: 19.04.2022
Godzina emisji: 8.45

kp/pr

Polecane