Wielkanocny Poniedziałek w Trójce. Święta w kulturze i muzyce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkanocny Poniedziałek w Trójce. Święta w kulturze i muzyce
Szczecin, 18.04.2022. Tradycyjny śmigus-dyngus, czyli Lany PoniedziałekFoto: PAP/Marcin Bielecki

W drugi dzień Świąt Wielkiej Nocy zapraszamy do wysłuchania refleksji o ich duchowym znaczeniu. O tym, jak spędzają święta, opowiadają m.in. Rafał Zawierucha, Marcin Kwaśny i Andrzej Mastalerz. Lany Poniedziałek w Trójce to także rozmowy o ludowych zwyczajach tego dnia. Na liście audycji przygotowanych przez dziennikarzy Trójki są także: "Trzecia strona medalu" i drugie notowanie "Listy Przebojów Trójki". 

W poniedziałkowy ranek między godz. 6.00 a 08.00 zaprosiliśmy do wysłuchania "Muzycznych rozmów".  W audycji m.in. mogliśmy wysłuchać refleksji papieża Benedykta XVI prowadzących do odkrywania tajemnicy Wielkiej Nocy. Temu porannemu duchowemu rozmyślaniu towarzyszyła muzyka wielkanocna. 


Posłuchaj

1:41:00
Duchowa siła Zmartwychwstania (Muzyczne rozmowy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W świątecznym wydaniu "Powtórki z rozrywki" Łukasz Szwed zaprosił na spotkanie z panem Sułkiem, profesorem Janem Tadeuszem Stanisławskim, Wojciechem Młynarskim i całą plejadą najlepszych radiowych twórców. – Będzie dyngusowo, świątecznie i wiosennie – zapewniał przed audycją. 


Chłopcy oblewają wodą dziewczęta w Poniedziałek Wielkanocny na orawskiej wsi, kwiecień 1983 roku, fot. PAP/Stanisław Momot Chłopcy oblewają wodą dziewczęta w Poniedziałek Wielkanocny na orawskiej wsi, kwiecień 1983 roku, fot. PAP/Stanisław Momot

Katarzyna Cygler przygotowała dla Słuchaczy Trójki "Kulturalne święta". Między 10.00 a 12.00 o zwyczajach Lanego Poniedziałku na Kujawach i Pomorzu opowiadała Olga Kwiatkowska, kierownik działu edukacji w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu. Wybraliśmy się także do Poznania. Mieszkańcy tamtejszej Ławicy wciąż obchodzą Żandary – barwni przebierańcy, płatają figle, ale też niosą dobre słowo i wyganiają z domów złe duchy. O obchodach Wielkanocy opowiadali w Trójce m.in. Andrzej Mastalerz, Ignacy Liss, Wawrzyniec Kostrzewski. 


Posłuchaj

1:39:12
Kulturalne święta (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Śmiergusty Wilamowickie. Tradycyjne regionalne święto na Śląsku, na zdjęciu mieszkańcy Wilamowic ubrani w tradycyjne wielkanocne stroje, fot. Forum/Jarek Praszkiewicz Śmiergusty Wilamowickie. Tradycyjne regionalne święto na Śląsku, na zdjęciu mieszkańcy Wilamowic ubrani w tradycyjne wielkanocne stroje, fot. Forum/Jarek Praszkiewicz

Między godz. 12.00 a 15.00 w "Lanym Poniedziałku w Trójce" Witold Lazar poświęcił wiele uwagi wodzie i opowieściom o niej. Rozmawialiśmy o jej przemianach fizycznych, jak również o rzekach, jeziorach i oceanach. Nie zabrakło też rozmów o… herbacie i kawie, których nie byłoby bez wody. Audycję wypełniły muzyczne wodne tematy. 


Posłuchaj

2:33:25
Lany Poniedziałek z Witoldem Lazarem (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Po godz. 15.00 Michał Migała zaprezentował audycję specjalną poświęconą zmarłemu Andrzejowi Korzyńskiemu. W programie oprócz muzyki Andrzeja Korzyńskiego pojawiły się także wypowiedzi kompozytora, jego wspomnienia związane z komponowaniem muzyki oraz współpracą z artystami. Przypomnieliśmy najważniejsze dokonania muzyczne tego wybitnego muzyka oraz wsłuchaliśmy się w jego niesamowite wspomnienia. 

Posłuchaj

39:25
Wspomnienie Andrzeja Korzyńskiego (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Andrzej Korzyński Andrzej Korzyński, fot. Katarzyna Goleniewska

Spory wodne zagoszczą w "Trzeciej stronie medalu". Dariusz Urbanowicz i Norbert Michalak rozmawiali m.in. o przygotowaniach Kataru do podjęcia uczestników piłkarskich mistrzostw świata i "wielkanocnych" tradycjach rugby. Gośćmi audycji byli Magdalena Sajdak, z którą rozmawialiśmy o zmianach w składzie wioślarskiej czwórki podwójnej "Dominatorek" i Maja Dziarnowska, żeglarka z pierwszymi sukcesami w nowej klasie olimpijskiej. 

Po godz. 19.00 Tomasz Miara i Łukasz Ciechański zaprosili na drugie, jak zawsze trzygodzinne, notowanie "Listy Przebojów Trójki". Audycja wyjątkowo w związku ze świętami pojawiła się na antenie Programu 3 Polskiego Radia nie w piątek, a w poniedziałek. 

Polecane