Wielkanoc w Trójce. Zwyczaje, muzyka duszy i ciekawi goście
2022-04-17, 22:04 | aktualizacja 2022-04-19, 15:04
Niedziela Wielkanocna to pierwszy dzień najważniejszych dla katolików świąt w roku. Tego dnia w Trójce przede wszystkim rozmawiamy o znaczeniu Wielkiej Nocy, ale też m.in. odwiedzamy dominikański klasztor w Kijowie, przybliżamy świąteczne zwyczaje z Wysp Brytyjskich i słuchamy, jak Wielkanoc spędza aktor i dyrektor Teatru Kamienica Emilian Kamiński. W Niedzielę Wielkanocną zaprosiliśmy także do słuchania retransmisji koncertu legendarnego polskiego zespołu rockowego Riverside.
Świętowanie Wielkanocy rozpoczęliśmy bardzo wcześnie. Od północy do godz. 2.00 zaprosiliśmy do wysłuchania audycji "Soul - muzyka istnienia", którą poprowadził Tomasz Dudek.
– Artyści związani z wieloma spojrzeniami na muzykę soul wielokrotnie w swojej twórczości podejmowali tematykę istnienia. Czas Wielkanocy to czas duchowego spojrzenia na wiele płaszczyzn życia. Słowa, które stanowią nierozłączną sferę kompozycji w tych utworach, dają słuchaczom wyraz świadectwa życiowego, wiary i nadziei. W specjalnym programie "Soul – muzyka istnienia" przedstawiłem artystów, którzy szczerze zmierzyli się z tą tematyką. Pojawiły się utwory klasyczne, takie jak "My God Is Real" Mahalii Jackson czy "In a Sentimental Mood" Duke'a Ellingtona, będące fundamentem powyższej tematyki – mówił dziennikarz.
Posłuchaj

***
W "Muzycznych rozmowach" (godz. 6.00-8.00) wraz z Agnieszką Trzeciakiewicz wybraliśmy się do dominikańskiego klasztoru w Kijowie. Tam przy wielkanocnym stole ojcowie i bracia dominikanie opowiadali o Wielkanocy w dwóch rytuałach, muzyce (nie tylko liturgicznej) i wymowie świąt w wojennej rzeczywistości. Naszymi gospodarzami byli: ojciec Piotr Balolog, przeor klasztoru dominikańskiego w Kijowie, birytualista i rektor instytutu Angelikum w Kijowie, oraz brat Tomasz Samulnik - muzyk i duszpasterz.
***
Po obfitym śniadaniu wielkanocnym przyszedł czas na brytyjski lunch, próbowanie polskich świątecznych słodkości, a później szukanie czekoladowych jajek w angielskim ogrodzie. W godz. 8.05-10.00 w audycji "Egg & Breakfast" Piotr Firan i Raf Uzar przybliżyli nam świąteczne zwyczaje nie tylko z Wysp Brytyjskich, ale także z Gwatemali, Nowej Zelandii, Jamajki, Włoch i Stanów Zjednoczonych. To wszystko zostało okraszone wspaniałą muzyką.
Posłuchaj
***
Wielkanocne "Leniwe przedpołudnie" (godz. 11.00-12.00) tradycyjnie spędziliśmy z Anną Popek. Gośćmi audycji byli: Elżbieta Ofat z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, która opowiedziała o tradycji niematerialnej Wielkanocy, Aleksandra Biniszewska z Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, która podzieliła się z nami wiedzą o tradycjach wielkanocnych na Podolu, a także ks. Zbigniew Zembrzuski, dyrektor Caritas Archidiecezji Warszawskiej, który poruszył tematy znaczenia Wielkiej Nocy oraz pomocy Ukrainie.
Posłuchaj
***
O godz. 12.00 anteną zawładnęli "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość", czyli Katarzyna Ciepielewska, Łukasz Sobolewski i Emilian Kamiński – aktor oraz dyrektor Teatru Kamienica. Z dwugodzinnej rozmowy dowiedzieliśmy się m.in. tego, jak wyglądała Wielkanoc w domu artysty, jak powstał Teatr Kamienica i jakie spektakle najchętniej oglądają Polacy.
Posłuchaj
Emilian Kamiński Foto: PAP/Marcin Kmieciński
***
Tym razem bohaterami "Trójki literackiej" wyjątkowo nie byli autorzy prozy i poezji, lecz autorzy scenariuszy filmowych i to tych do filmów Stanisława Barei. Cytaty z "Misia" czy "Nie ma róży bez ognia" weszły do języka potocznego, a kadry z filmów Barei pojawiają się w internetowych memach. Nić fabularną tych produkcji tworzyli przeważnie dwaj scenarzyści: Jacek Federowicz i Stanisław Tym, a później także Maciej Rybiński, Janusz Płoński czy Jacek Janczarski. O nich opowiedział gość "Trójki literackiej": Rafał Dajbor, aktor i dziennikarz, autor dyptyku "Jak u Barei, czyli kto to powiedział". Na audycję w godz. 14.00-15.00 zaprosił Tomasz Zapert.
Posłuchaj
***
W Niedzielę Wielkanocną o godz. 19.00 zaprosiliśmy do wysłuchania retransmisji koncertu legendarnego polskiego zespołu rockowego Riverside, który wystąpił na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej w kwietniu 2014 roku. Działający od 2001 roku zespół wydał siedem studyjnych płyt, zagrał setki koncertów w całej Europie, a także w USA i Meksyku. Trójkowy koncert Riverside promował płytę "Shrine of New Generation Slaves", która odniosła duży komercyjny sukces, trafiając na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii.

***
Późnym wieczorem, po godz. 22.00, weszliśmy na deski "Sceny teatralnej Trójki" i wysłuchaliśmy przedstawienia Teatrzyku Zielone Oko "Gabinet powtórzeń" – remake'u słuchowiska Ewy Szumańskiej z 1977 roku, zrealizowanego na festiwalu "Dwa Teatry" z udziałem m.in. Marcina Hycnara, Szymona Piotra Warszawskiego, Andrzeja Mastalerza. Słuchowisko wyreżyserował Adam Nalepa, a muzykę skomponował Włodek Pawlik. Audycję przygotuje Barbara Marcinik.