"Tryptyk rzymski" – na "Scenie teatralnej Trójki" w wieczór Wigilii Paschalnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tryptyk rzymski" – na "Scenie teatralnej Trójki" w wieczór Wigilii Paschalnej
Janusz KukułaFoto: Polskie Radio/Wojciech Dorosz

"Tryptyk rzymski" to jedyny tom poetycki Jana Pawła II. Opublikowany został w 2003 roku. Pierwsza książka poetycka podpisana przez Ojca Świętego wzbudziła duże zainteresowanie, między innymi wśród aktorów, reżyserów, muzyków. W wieczór Wigilii Paschalnej na "Scenie teatralnej Trójki" przedstawimy "Tryptyk rzymski" w formie słuchowiska, wyreżyserowanego przez Janusza Kukułę.

Oficjalnie przez ćwierć wieku Jan Paweł II nie pisał wierszy. Przyjmuje się, że nie poświęcał się twórczości artystycznej od momentu, w którym został wybrany na papieża. Swoje młodzieńcze wiersze, pisane przed wojną, publikował w prasie katolickiej od 1950 roku. Obok wierszy tworzył prozę poetycką oraz dramaty. W 1979 roku, w tomie "Poezje i dramaty", został wydany niemal cały jego dorobek artystyczny.

"Tryptyk rzymski" jest poematem składającym się z części: I – "Strumień", II – "Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu kaplicy Sykstyńskiej", III – "Wzgórze w krainie Moria". Jego medytacyjny charakter wpisuje się w specyfikę Wieczoru Wigilii Wielkanocnej, będącej czasem tajemniczego zawieszenia między Wielkim Postem a Niedzielą Zmartwychwstania. Tego wieczoru w świątyniach odprawia się wigilijną liturgię, która często kończy się po północy procesją rezurekcyjną i radosnym "Alleluja".

W tym roku odświętnej atmosferze towarzyszą jednak echa wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą i lęk o losy świata. Tym mocniej wybrzmiewają w tych okolicznościach medytacyjne frazy zbliżającego się do kresu życia papieża Polaka, zapisane w "Tryptyku rzymskim".

Od lewej: Andrzej Ferenc, Krzysztof Gosztyła i Andrzej Mastalerz  Foto: Polskie Radio/Marta Rebzda Od lewej: Andrzej Ferenc, Krzysztof Gosztyła i Andrzej Mastalerz Foto: Polskie Radio/Marta Rebzda

Reżyser słuchowiska, powstałego na podstawie poematu Jana Pawła II – Janusz Kukuła – mierzył się z nim trzykrotnie. Pierwsza realizacja z 2003 roku zaprezentowana została w Studiu im. W. Lutosławskiego i było to wieloobsadowe oraz wielopokoleniowe przedstawienie. Wersja, którą Janusz Kukuła wybrał dla "Sceny teatralnej Trójki", jest kameralna, przeczytana przez trzech aktorów. Całemu poematowi towarzyszy muzyka.

W drugi z trzech kolejnych wieczorów ze "Sceną teatralną Trójki" przedstawimy słuchowisko, którego premiera odbyła się w Programie 1 Polskiego Radia w 2020 roku – roku setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Prezentując słuchowisko, upamiętniamy zarazem 17. rocznicę śmierci Jana Pawła II, która minęła w sobotę, 2 kwietnia. Zanim wysłuchamy "Tryptyku rzymskiego", spotkamy się z Januszem Kukułą.

 

Zapraszamy,

Barbara Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Jan Paweł II"Tryptyk rzymski" – 16.04.22, godz. 22.05.

 

Adaptacja i reżyseria: Janusz Kukuła

Realizacja: Agnieszka Szczepańczyk

Muzyka: Piotr Salaber

 

Występują:

Krzysztof Gosztyła

Andrzej Mastalerz

Andrzej Ferenc

 

Czas trwania: 34’27”.

Polecane