Wielka Sobota w Trójce [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielka Sobota w Trójce [POSŁUCHAJ]
Вялікдзень.Foto: shutterstock.com

Ten dzień to wciąż jeszcze czas oczekiwania i wyciszenia. Tymczasem w domach trwają przygotowania do Wielkanocnej Niedzieli i radosnego rodzinnego spotkania. Z kuchni płyną smakowite zapachy, zapominalscy pędzą na ostatnie zakupy. A co słychać w Trójce?

Jak zwykle wczesnoporanne autorskie spotkania z różnorodnymi dźwiękami, które zaproponowali Aleksandra Kaczkowska ("Rozmowy z dźwiękiem"), Michał Margański ("AnagrammarganA") oraz Michał "Grabek" Grabkowski ("Trójka budzi: Jazz'n'bass").

***

Chyba nikt nie wyobraża sobie wielkanocnego śniadania bez... jaj. Z Trójkowym mikrofonem odwiedziliśmy zatem jedną z wylęgarni, aby poznać tajniki najlepszych jajek i pisanek.


Posłuchaj

4:33
Chyba nikt nie wyobraża sobie wielkanocnego śniadania bez... jaj. Zdradzamy sposoby na najlepsze jajka i pisanki (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Wielkosobotni poranek to czas, w którym część z nas wybiera się do kościoła z wielkanocną święconką. Podstawowe "wyposażenie" koszyka wielkanocnego to sól, chleb, jaja i kiełbasa. Jaka jest symbolika tych i innych świątecznych produktów?


Posłuchaj

2:49
Wielkanocne pokarmy do święconki – co oznaczają dla chrześcijan? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć żuru i białej kiełbasy czy mazurka. Warto pamiętać, że przygotowując potrawy, możemy korzystać z przepisów umieszczonych na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych. Jest już na niej 95 wyrobów z województwa kujawsko-pomorskiego. Korzystając z listy, można przygotować żur kujawski czy białą kiełbasę w słoiku.


Posłuchaj

3:10
Wielkanocne przepisy prosto z ministerialnej Listy Produktów Tradycyjnych (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Pod Tatrami trwają ostatnie przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych – od uroczystego śniadania po kolejne posiłki czy przekąski. Trzeba pamiętać, że Podhale to miejsce, gdzie wciąż tradycja zobowiązuje, także w kwestii tego, co ma znaleźć się na świątecznym stole.


Posłuchaj

3:32
Wielkanoc po podhalańsku (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

5 mln ton – tyle żywności każdego roku marnują Polacy. Przeciętna rodzina rocznie wyrzuca do kosza żywność wartą około 3 tys. złotych. Najwięcej jedzenia marnuje się w święta. Czy tak będzie i w tym roku?


Posłuchaj

2:36
Wielkanoc – czas nadziei, radości i… marnowania żywności. Jak tego unikać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Sobotnie "Śniadanie w Trójce" to cotygodniowe spotkanie Beaty Michniewicz z jej gośćmi i polityczne podsumowanie wydarzeń minionych dni. Tym razem w przedświątecznej atmosferze rozmawiała z Władysławem Teofilem Bartoszewskim (Polskie Stronnictwo Ludowe), Radosławem Foglem (PiS), Pawłem Kowalem (Koalicja Obywatelska) oraz Michałem Wójcikiem (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów). Stream był dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, w kanałach YouTube Polskiego Radia oraz na stronie internetowej Polskiego Radia.


Posłuchaj

53:00
Władysław Teofil Bartoszewski, Radosław Fogiel, Paweł Kowal i Michał Wójcik o sytuacji na Ukrainie (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Po godz. 10.05 na dwugodzinny "Sobotni przegląd myśli" zaprosił Michał Kirmuć. A tuż po godz. 12.00 rozpoczęły się "Trzy gramy Redbada". Wielka Sobota to czas wyciszenia i refleksji. Refleksji, która w tym roku w dużej mierze będzie dotyczyć wojny na Ukrainie. O myślach towarzyszących artyście w tym okresie Redbad Klynstra rozmawiał ze sprzeciwiającym się od lat polityce Putina światowej sławy reżyserem Iwanem Wyrypajewem.


Posłuchaj

53:32
Iwan Wyrypajew: rosyjski twórca w Polsce (Trzy gramy Redbada)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Świat świąt" to dwugodzinna audycja, którą Witold Lazar poprowadził miedzy godz. 13.05 a 15.00. Jak Ukraińcy świętowali Wielkanoc przed wojną? Większość z nich to wyznawcy prawosławia i grekokatolicy. Czas świąt w przypadku przedstawicieli tych Kościołów ustala się na podstawie kalendarza juliańskiego, czyli wypadają one tydzień/dwa tygodnie później niż u nas. Prowadzący rozmawiał także o katolickiej Wielkanocy u naszego wschodniego sąsiada, przyjrzeliśmy się świętom w Czechach, na Litwie i w Niemczech.


Posłuchaj

11:02
Jak się obchodzi Wielkanoc na Ukrainie? (Świat świąt/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Również Ryszard Jaźwiński przygotował dwugodzinną audycję: "Filmowe święta" (godz. 15.05-17.00). Była prezentacja świątecznych premier filmowych oraz rozmowa z filmoznawcą Izabelą Wierzbińską o amerykańskim filmie "Wszystko wszędzie naraz" w reżyserii Dana Cwana i Daniela Scheinerta oraz o francuskim dokumencie "Bigger Than Us" w reżyserii Flore Vasseur. Z kolei z Arturem Liebhartem, dyrektorem Festiwalu Docs Against Gravity, przyjrzeliśmy się twórczości Siergieja Łoźnicy, którego filmy dostępne są w sieci.


Posłuchaj

1:42:46
Kino Siergieja Łoźnicy, filmowe święta w domu, świąteczne premiery (Filmowe święta/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Następnie Leszek Adamczyk zaprosił na "Dym na wodzie" (godz. 17.05-19.00), a Łukasz Ciechański – na "Wieczór z muzyką" (godz. 19.05-22.00).

Wydanie specjalne "Sceny teatralnej Trójki", które tradycyjnie przygotowała Barbara Marcinik, rozpoczęło się o godz. 22.05. Tym razem zaprezentowaliśmy "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II w reżyserii Janusza Kukuły. Składa się on z trzech części. Pierwsza, "Strumień", jest zamyśleniem nad pięknem, a zarazem przemijaniem świata i człowieka. Druga, "Medytacje" – nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej. Autor kontynuuje swą refleksję, medytując tajemnicę stworzenia ukazaną przez Michała Anioła. Zamykająca, trzecia część, "Wzgórze w krainie Moria", jest historią Abrahama ofiarującego swego syna Izaaka. Występują: Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz.

Dzień zamknęła "Wielka cisza" przygotowana przez Monikę Małkowską. Wielka Sobota kończy się o zmroku – to czas wyciszenia i oczekiwania na nadejście Chrystusa, na mszę Wigilii Paschalnej. Prowadząca zaprosiła do spędzenia tego czasu razem z muzyką, która wycisza bez dramatycznych tonów, z utworami z tekstem znaczącym, skłaniającym do refleksji. Przygotujmy się wspólnie na święto Zmartwychwstania.


Posłuchaj

51:29
Muzyczne przygotowanie do Zmartwychwstania (Wielka cisza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polecane