Słońce, deszcz, mróz? Wiemy, jaka będzie pogoda na Wielkanoc

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Słońce, deszcz, mróz? Wiemy, jaka będzie pogoda na Wielkanoc
Święta Wielkanocne z ochłodzeniem i opadamiFoto: shutterstock.com/MVolodymyr

Synoptycy nie mają wątpliwości: w tegoroczne Święta Wielkanocne trzeba się przygotować na chłód i deszcz, a miejscami nawet śnieg. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszędzie.

  • Nocami możemy spodziewać się przymrozków, które przyniosą masy chłodnego powietrza z północy
  • O rodzinnych spacerach raczej możemy zapomnieć: chyba że ktoś lubi pochodzić sobie w deszczu lub deszczu ze śniegiem

Wielki Piątek. Załamanie pogody

Po słonecznym Wielkim Czwartku już w Wielki Piątek załamanie pogody, gwałtowny spadek temperatury i nocne przymrozki. Potem będzie tylko trochę lepiej. – Największa ilość opadów z największą ilością chmur prognozowana jest na obszary południowej oraz południowo-wschodniej części Polski. Natomiast mieszkańcy zachodniej części kraju będą mieli dużo pogodnego nieba, dużo słońca, bez opadów. W dzień temperatury może nie będą wymarzone, ale na pewno będą wiosenne – zapowiada Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. – Niestety, przy bezchmurnym niebie, przy małej ilości chmur i napływie chłodnego powietrza z północy, bo tak będzie przez najbliższe dni, nocami spodziewamy się temperatur ujemnych, spodziewamy się przymrozków, co na pewno będzie istotne dla osób, które uprawiają różnego rodzaju rośliny.

Wielka Sobota. Czasem słońce, czasem śnieg

Wielka Sobota z najlepszą pogodą na północy i zachodzie Polski: zachmurzenie małe i umiarkowane oraz brak opadów. Popada za to w części południowej kraju. Na południowym zachodzie rozpogodzi się w drugiej części dnia. – Na obszarach górskich oprócz deszczu będzie też padał deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach również śnieg – ostrzega Trójkowy ekspert pogodowy. – W Karpatach na szczytach górskich odnotowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok. 10–12 cm, cienka warstwa śniegu może się pojawić również w kurortach górskich na Podhalu czy w Beskidach – wskazuje.

Wielkanoc. Mroźna noc, ciepły dzień

Noc z soboty na niedzielę w prawie całej Polsce będzie pogodna, jednak przy spodziewanym napływie chłodnych mas powietrza z północy będzie również mroźna. – Na przeważającym obszarze temperatura spadnie poniżej zera: od -1 st. C do nawet -4 st. C. Plusy będą tylko nad samym morzem – mówi Michał Ogrodnik.

Przeczytaj także


W wielkanocną niedzielę aura zapowiada się już lepiej: pogodnie ma być na zachodzie i na północy kraju. – W najcieplejszym momencie dnia od 8 st. C na północy, 7–8 nad samym morzem i do 12–13 na zachodzie – wylicza. – Im dalej na południowy wschód, tym opadów będzie więcej. Będą to jednak opady o charakterze przelotnym: krótkotrwałe, występujące miejscami. W tej części Polski i częściowo w centrum kraju będzie najchłodniej, bo w najcieplejszym momencie dnia 7–10 st. C. W kotlinach podgórskich do ok. 2 st. C i tam też nie wykluczamy przelotnych opadów deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu – dodaje.

Lany poniedziałek. W większości kraju mokry

– Czy jest szansa, że lany poniedziałek nie będzie mokry? Na zachodzie kraju i na północy jak najbardziej tak – zapewnia Michał Ogrodnik. – Jednak w innych rejonach Polski lepiej mieć się tego dnia na baczności. – Mieszkańcy południowej i częściowo centralnej Polski w zwyczaju lania wody zostaną częściowo wyręczeni przez naturę.


Posłuchaj

3:24
Jaka pogoda na Wielkanoc? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Paulina Kurek
Data emisji: 15.04.2022
Godzina emisji: 13.35

pr

Polecane