Wewnętrzna równowaga przy dźwiękach fortepianu

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Wewnętrzna równowaga przy dźwiękach fortepianu
Marcin Wasilewski czarował swą grą słuchaczy "NocHarmonii"Foto: PAP / Marcin Bielecki

Niezwykle stonowana i kojąca, pomagająca złapać wewnętrzny balans – taka była ta "NocHarmonia", według słów prowadzącej Julii Sawickiej. W audycji usłyszeliśmy m.in. nagrania spod skrzydeł niemieckiej wytwórni ECM, a w pierwszoplanowej roli wystąpił jazzowy fortepian.

Anat Fort to urodzona w Izraelu klasycznie wykształcona pianistka, która z czasem zwróciła swe zainteresowania w stronę jazzu. Na początku lat 90. wyjechała do Stanów Zjednoczonych, by tam kształcić się dalej, m.in. w Eastman School of Music w stanie Nowy Jork. Jej utwór "Morning: good" był pierwszym z kilku nagrań wydanych pod szyldem wytwórni ECM, które pojawiły się w tej edycji "NocHarmonii".

Firma ECM Records powstała w 1969 roku w Monachium i stała się jedną z czołowych europejskich wytwórni płytowych specjalizujących się w jazzie. Jej nakładem ukazywały się albumy takich mistrzów, jak Keith Jarrett, Chick Corea, John Scofield czy Jan Garbarek. Pod jej skrzydła trafili również szwedzki pianista Bobo Stenson oraz gwiazda polskiego jazzu Marcin Wasilewski – obaj ubarwili swą grą wieczorną audycję Julii Sawickiej.

Powiew wiosny w 63. wydaniu "NocHarmonii" zapewnił zespół Babooshki, na czele którego stoją dwie wokalistki: Polka Karolina Beimcik i Ukrainka Dana Vynnytska. Grupa wykorzystuje w swej twórczości bogate tradycje Kresów Wschodnich, nadając jazzową oprawę słowiańskim melodiom. Muzycy interpretują po swojemu pieśni biłgorajskie, mazurskie czy podlaskie, szukając przy tym podobieństw między polską a ukraińską muzyką ludową.


Posłuchaj

51:45
Wewnętrzna równowaga przy dźwiękach fortepianu (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Anat Fort – "Morning: good"
 2. Bobo Stenson Trio – "La Peregrinacion"
 3. Marcin Wasilewski Trio – "Glimmer of Hope"
 4. Babooshki – "Pochalo na vesnu"
 5. Babooshki – "Jawor nad wodoju"
 6. Jacob Young – "Maybe We Can"
 7. Maciej Obara Quartet – "Unloved"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 13.04.2022
Godzina emisji: 22.05

kc


Polecane