Wielki Piątek na "Scenie teatralnej Trójki": "Mojżesz - remix" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielki Piątek na "Scenie teatralnej Trójki": "Mojżesz - remix" [POSŁUCHAJ]
Mirosław Zbrojewicz i Andrzej ChyraFoto: Krzysztof Sielicki/PR

W Wielki Piątek na "Scenie teatralnej Trójki" wybrzmiała sztuka Tomasza Mana "Mojżesz REMIX". – To próba "przepisania" Biblii z zastosowaniem popkulturowego filtra – mówił Barbara Marcinik, zapraszając na wieczorne spotkanie w Trójce. 

Na trzy kolejne wieczory: Wielkiego Piątku, Wigilii Paschalnej i Wielkanocy – zaplanowane zostały trzy słuchowiska, nawiązujące do specyfiki tego czasu oraz pokazujące różne rodzaje sztuki radiowej.

W wieczór pierwszy przypomnieliśmy słuchowisko, które miało premierę na Scenie Teatralnej Trójki w 2018 roku. "Mojżesz REMIX" to autorska sztuka Tomasza Mana, która została zrealizowana w konwencji próby czytanej, podczas której reżyser wkracza do stworzonego przez siebie świata. Jest to zarazem forma "przepisania"  fragmentu Biblii, tego, którego bohaterem jest prorok Mojżesz, który – jeżeli jest postacią historyczną – żył w XIII wieku przed narodzeniem Chrystusa.

"Mojżesz REMIX" 

Tomasz Man powraca do Księgi. Podejmuje próbę "przepisania" Biblii, stosując popkulturowy filtr. Dla nas wybrał temat Mojżesza. Autor i reżyser słuchowiska wystawia naszą wrażliwość na próbę. Wykonuje radykalny gest, próbując zburzyć stereotyp Mojżesza jako "ojca założyciela" religii monoteistycznej, proroka, który wyprowadził swój lud z ziemi egipskiej. Przeżył podobno 120 lat. To jemu Pan powierzył najważniejsze wskazówki dla człowieka. Mojżesz był przy tym człowiekiem. Tomasz Man spotyka Mojżesza i jego brata – Aarona. Przebiega wraz z nimi trzy etapy życia braci. Obaj, naturalnie, już od dawna nie żyją, zatem Man widzi ich w perspektywie kronikarskiego skrótu.

Dodajmy, że w 2019 roku podczas Festiwalu Dwa Teatry Tomasz Man został zagrodzony za reżyserię "Mojżesza", a Andrzej Chyra za rolę główną w tym słuchowisku.

Wielki Piątek

W wieczór Wielkiego Piątku symbolicznie następuje przejście ze Starego Przymierza do Nowego. Jak podkreśla ksiądz profesor Jan Sochoń, Nowy Testament realizuje to, co zapowiada Stary. Przywołując postać starotestamentową, jednocześnie przyglądamy się nam, naszym czasom. Przed emisją sztuki Tomasza Mana wysłuchaliśmy księdza profesora Jana Sochonia.

Zapraszamy na kolejne dwa wieczory ze słuchowiskami. W Wieczór Wigilii Paschalnej przedstawimy "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II, a w Wielkanoc przypomnimy słuchowisko z cyklu Teatrzyk Zielone Oko pt. "Gabinet Powtórzeń" autorstwa Ewy Szumańskiej.

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca.


Posłuchaj

54:07
"Mojżesz REMIX" na Wielki Piątek (Scena teatralna Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tomasz Man – "Mojżesz REMIX" – 15.04.2022 – godz. 22.05

Reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska

Muzyka: Marek Otwinowski


Występują:

Andrzej Chyra – Mojżesz

Mirosław Zbrojewicz – Aaron

Czas trwania: 42’

Polecane