Reportaż o przewodniku młodych - "Trampolina w dorosłość" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Reportaż o przewodniku młodych - "Trampolina w dorosłość" [POSŁUCHAJ]
Na spotkania duszpasterstwa przychodzi młodzież w wieku od dziewiętnastu do dwudziestu sześciu latFoto: shutterstock.com

Wielki Czwartek jest dniem, w którym wspomina się ustanowienie sakramentu kapłaństwa. W związku z tym udaliśmy się do Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Tam rozmawialiśmy z księdzem Janem Wojciechowskim, który prowadzi jedną z grup studenckich.

Ksiądz Jan przewodniczy duszpasterstwu już czwarty rok i czerpie z tego dużą satysfakcję. Jak sam mówi, wciąż się uczy, jak pracować z tą specyficzną grupą ludzi, którzy wchodzą w dorosłe życie i szukają swojego miejsca w społeczeństwie. Twierdzi, że jego rolą jest bycie swego rodzaju przewodnikiem, który ma iść te dwa kroki z przodu.

Rola kapłana 

Poszliśmy również na spotkanie jednej z grup, aby porozmawiać z uczestniczącymi w niej studentami. Pytaliśmy ich o to, jaka jest rola kapłana w dzisiejszych czasach? Jaki powinien być ten kapłan, żeby młodzi do niego przychodzili? Z jakimi dylematami zwraca się młody człowiek do duszpasterza?

Poszukiwanie odpowiedzi

W spotkaniach tych uczestniczy około 40 osób w przedziale wiekowym od 19. do 26. roku życia. Każda z nich ma inne zainteresowania i wybrała inny kierunek studiów, ale nie stoi to na przeszkodzie, żeby co tydzień spotykać się w podziemnej salce pod kościołem św. Anny, aby spędzać wspólnie czas i poszukiwać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Wspólne granie i śpiewanie

Poza rozmowami o wierze i duchowości wspólnie grają i śpiewają, i po prostu spędzają ze sobą miło czas. Niezależnie od motywów, z powodu których każdy z nich wstąpił do duszpasterstwa, nikt z nich tej decyzji nie żałuje.

Posłuchaj

12:10
Trampolina w dorosłość (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: Trampolina w dorosłość
Autorka reportażu: Hanna Tracz
Data emisji: 14.04.2022
Godzina emisji: 18.41

Polecane