Tulipany dla Marii Kaczyńskiej. Hołd dla Pierwszej Damy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Tulipany dla Marii Kaczyńskiej. Hołd dla Pierwszej Damy
Tulipany przed Pałacem Prezydenckim w hołdzie dla Marii KaczyńskiejFoto: Igor Smirnow/KPRP

Za nami kolejna wyjątkowa akcja "Tulipany dla śp. Marii Kaczyńskiej – pamiętamy o Pierwszej Damie". Na chodnikach przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu mieszkańcy Warszawy i odwiedzający stolicę składali żółte tulipany.

W środę w południe pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie rozpoczęła się akcja "Gazety Polskiej" mająca na celu oddanie hołdu Marii Kaczyńskiej – jednej z ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy akcji złożyli żółte tulipany zarówno przed pałacem, jak i po obu stronach Krakowskiego Przedmieścia. W akcji wzięli udział przedstawiciele rządu oraz ambasador Ukrainy w Polsce.

Ulubione kwiaty

Akcja polegała na rozłożeniu żółtych tulipanów wokół zniczy ułożonych w znak krzyża przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Kwiaty ułożono także po obu stronach ulicy. Żółte tulipany należały do ulubionych – poległej w katastrofie rządowego TU-154M w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku - Pierwszej Damy RP Marii Kaczyńskiej.

Kolor pamięci o dobrych ludziach

"Uważam, że trzeba zawsze pamiętać o tych, którzy odeszli od nas. Są symboliczne te kwiaty. W tradycji ukraińskiej kolor żółty jest kolorem pamięci o dobrych ludziach" – powiedział ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, który pojawił się na miejscu. Wyraził przekonanie, że Maria Kaczyńska do takich osób należała. "Dlatego jesteśmy tutaj, żeby co roku o tym przypominać" – zaznaczył. Andrij Deszczyca przyniósł ze sobą dwanaście tulipanów, jako symbol dwunastu lat, jakie upłynęło od katastrofy w Smoleńsku.

Pamięć i tożsamość

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele polskiego rządu. Jednym z nich był minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który powiedział, że "pamięć jest szalenie ważna, na pamięci budujemy tożsamość – to jest dla polskiego narodu absolutnie konstytutywne". "Te tulipany są też ofiar Katynia, bo dzisiaj mamy rocznicę katyńską" – dodał.

Trudny testament

Na miejscu pojawiła się szefowa MRPiS Marlena Maląg. "Dzisiaj nasza pamięć cofa się do tego, co było 12 lat temu, ale przede wszystkim działamy dalej. Bohaterowie tamtego czasu, 96 ofiar, które zginęło, elita polskiej władzy na czele z panem profesorem Prezydentem Lechem Kaczyńskim wraz z małżonką zostawili nam bardzo trudny testament do wykonania" - powiedziała. Jak wskazała, "dzisiaj tutaj skupia nas Maria Kaczyńska - kobieta wyjątkowa".


Posłuchaj

3:08
Tulipany jako wyraz hołdu dla Marii Kaczyńskiej (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęła polska delegacja lecąca na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród 96 osób, które poniosły śmierć, byli między innymi: prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Szymon Miron
Data emisji: 13.04.2022
Godzina emisji: 17.39

IAR/PAP

Polecane