Bartozzi Wojciechowski – ciekawy wiedzy mistrz gitary basowej

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Bartozzi Wojciechowski – ciekawy wiedzy mistrz gitary basowej
Bartozzi Wojciechowski ze swoim ulubionym instrumentemFoto: mat. promocyjne / Konrad Werkowicz

Basista perfekcjonista rzucający instrumentem o ścianę, gdy nie potrafi zagrać tak, jak by chciał, a do tego człowiek renesansu, zgłębiający tajniki motoryzacji i komputerów – taki właśnie jest Bartozzi Wojciechowski, gość tego wydania "Serdecznych dźwięków".

Bartozzi Wojciechowski karierę rozpoczynał w dziecięcym zespole LO27, który zasłynął z przeboju "Mogę wszystko". Jako 16-latek był najstarszym członkiem grupy. Jak sam przyznaje, nie miał normalnego dzieciństwa, bo przez dłuższy czas w domu i szkole bywał tylko gościem. W dodatku stał się osobą rozpoznawalną. – Czułem się jak lalka na wystawie dla dziewczynek, które mijam w parku, idąc do szkoły – mówił artysta w rozmowie z Mateuszem Krautwurstem.

Dobrą stroną wczesnego rozpoczęcia kariery była dla Bartozziego możliwość osobistego poznania późniejszych muzycznych mentorów, takich jak Wojciech Pilichowski czy Waldemar Tkaczyk. Po latach występów w charakterze sidemana bohater "Serdecznych dźwięków" postanowił rozpocząć działalność pod własnym nazwiskiem, co wcale nie było łatwe, bo stawiał samemu sobie bardzo wygórowane oczekiwania. – Podczas nagrywania pierwszej płyty (i to nie jest żart!) rzucałem basówką po studiu. Byłem tak wściekły, że nie mogłem zagrać solówki, która mnie satysfakcjonuje.

Gość audycji zdradził też kilka sekretów ze swojego muzycznego warsztatu. – Jeden z moich największych mistrzów, czyli Gary Willis, u którego miałem przyjemność odbyć parę lekcji, mówi wprost, że basista nie powinien grać do stopy ani do werbla, tylko do hi-hatu – mówił Wojciechowski, dodając, że przy wymyślaniu partii basowych zawsze nawiązuje do linii wokalnej utworu, ale stara się nie kopiować śpiewanych nut, lecz szukać dla nich odpowiedniego kontrapunktu lub harmonii.

Rozmówca Mateusza Krautwursta objawił się też jako człowiek renesansu o szerokim wachlarzu zainteresowań. – Bycie ciekawym wiedzy, gromadzenie jej i trenowanie tego mięśnia, który w naszym mózgu odpowiada za pamięć i kojarzenie przyczynowo-skutkowe, zwyczajnie się opłaca, bo z tego można korzystać, pomagając zarówno innym, jak i samemu sobie – stwierdził muzyk. W obszarze jego zainteresowań są m.in. samochody ("Mechanik musi się przede mną tłumaczyć, co będzie robił i jak to zrobił") oraz komputery. Wojciechowski pomaga konfigurować sprzęt dla muzyków i przedstawicieli innych dziedzin sztuki, takich jak architektura, fotografia czy film.


Posłuchaj

50:55
Bartozzi Wojciechowski – ciekawy wiedzy wirtuoz gitary basowej (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Lista utworów:

 1. Kuba Molęda & Maciek Molęda – "Do widzenia Julio"
 2. Bartozzi – "Fromscratch"
 3. Sistars – "Inspirations (Innocent Sorcerers Remix)"
 4. Envee feat. Olga Stopińska – "Stopy"
 5. Bartozzi – "Told You So"
 6. Patrycja Markowska & Grzegorz Markowski – "Kontrablues"
 7. Rasm Almashan – "Yemenia"
 8. Blanka Kasia Grabowska feat. Kasta – "On i Ona"
 9. WASIO – "Zacząć jeszcze raz" 

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane