Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. Waszczykowski: mamy obowiązek wnioskować o jego ponowne otwarcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Mamy prawo, a wręcz obowiązek zwracać się do naszych sojuszników ws. ponownego otwarcia sprawy smoleńskiej – mówił w Programie 3 Polskiego Radia były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski. 

Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych w latach 2015-2018, był pytany na antenie radiowej Trójki o wysiłki podjęte w tym okresie w celu odzyskania wraku Tu-154M. Na pokładzie samolotu znajdowała się polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim, która zginęła w drodze na uroczystości katyńskie. – Gdy byłem szefem MSZ, zwracałem się do Rosji o zwrot wraku tupolewa za każdym razem, gdy miałem taką możliwość – podkreślił polityk.

Wrak wciąż w rękach Rosjan

– Rosjanie odmawiali. Mówili, że dopóki nie zakończą śledztwa, a także, dopóki Polska nie zamknie swojego śledztwa, nie oddadzą wraku – powiedział. Jak tłumaczył, Rosjanie argumentowali, że strona polska została dopuszczona do oględzin samolotu i "to wystarczy".

Mówiąc o staraniach o wrak, dodał, że "diaboliczną rolę odgrywał tu ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, który szydził z tego wszystkiego".

 Zwracałem się o pomoc w tej sprawie do USA i do NATO. Wszyscy odpowiadali, że poprzedni polski rząd zaakceptował wnioski z raportów Anodiny i Millera, więc sprawa została zamknięta  powiedział były szef MSZ. 

Podkreślił jednak, że jest możliwe ponowne otwarcie dochodzenia ws. katastrofy smoleńskiej Mamy prawo, a wręcz obowiązek zwracać się do naszych sojuszników w tej sprawie  zaznaczył. 

Posłuchaj

12:28
Witold Waszczykowski o śledztwie ws. katastrofy smoleńskiej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
ProwadzącaBeata Michniewicz
GośćWitold Waszczykowski (były szef MSZ, europoseł PiS)
Data emisji: 11.04.2022
Godzina emisji: 8.45

kp/kr

Polecane