Pamięć 10 kwietnia. Rocznica katastrofy smoleńskiej oczyma Polaków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pamięć 10 kwietnia. Rocznica katastrofy smoleńskiej oczyma Polaków
Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Prezydent Andrzej Duda składa znicz pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Foto: PAP/Marcin Obara

–  Postrzeganie katastrofy smoleńskiej i jej wymiaru ewoluowało w ciągu ostatnich lat. Jak teraz, z perspektywy dwunastu lat wspominamy ten dzień? Co się w nas zmieniło? –  pytała w audycji "Leniwe przedpołudnie" Anna Popek. 

– Każdy z nas pamięta ten dzień. Są takie widzenia w polskiej historii, które wracają do wielu z nas. To był szok. Ludzie spontanicznie przyszli na Krakowskie Przedmieście. Byli to nie tylko Warszawiacy, ale też osoby, które były akurat w okolicy lub zwyczajnie chciały przyjechać. Wiele osób poczuło, że chce być w miejscu, z którego prezydent Lech Kaczyński wyruszył w swoją ostatnią podróż. To również był przejaw pamięci. Były nim też kwiaty rzucane pod koła karawanów, znicze palone przed pałacem prezydenckim oraz przed kościołami – wyliczał Marcin Wikło, dziennikarz.

– Po pierwszej fali niemocy i poczuciu bezsilności, przyszła mocna determinacja, by dowiedzieć się, co się wydarzyło – dodał gość audycji "Leniwe przedpołudnie" 

Czarna karta w kalendarzu 

Przypomnijmy, 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu zginęło 96 osób, wśród nich prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, parlamentarzyści, a także członkowie rodzin katyńskich, kombatanci, wojskowi, duchowni, urzędnicy państwowi, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i załoga samolotu. 

Doświadczenie wspólnoty 

Jak zaznaczają eksperci: – Katastrofa smoleńska była wielkim szokiem dla Polaków, była też jednym z kilku w ostatnich kilkunastu latach wyjątkowych momentów przeżycia wspólnotowego. Świeckie rekolekcje z funkcjonowania wspólnoty politycznej, z pracy nad jednością narodową. Te pierwsze dni były momentem tworzenia się wspólnoty, która wcześniej była coraz bardziej pokiereszowana, coraz bardziej podzielona – mówi w Trójce Piotr Trudnowski, prezes zarządu Klubu Jagiellońskiego. – Z perspektywy czasu jest to dla wielu potężnym rozczarowaniem: doświadczenie tej cementowanej na moment wspólnoty trwało zaledwie kilka dni – wskazał w rozmowie. 

Posłuchaj

6:42
Przejmująca pamięć 10 kwietnia. Rocznica katastrofy smoleńskiej oczyma Polaków (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal PolskieRadio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zebrane zostały najważniejsze cytaty oraz nagrania przemówień Lecha Kaczyńskiego z lat jego prezydentury. Serwis uzupełnia bogata kolekcja archiwalnych nagrań poświęconych postaci prezydenta oraz galeria zdjęć z najważniejszych uroczystości i wystąpień.

W 12. rocznicę tego tragicznego wydarzenia portal polskieradio.pl przygotował specjalny serwis internetowy poświęcony pamięci zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Marcin Wikło (dziennikarz)
Data emisji: 10.04.2022
Godzina emisji: 11.38

zch

Polecane