"Jadą Haliki przez Ameryki". Mirek Wlekły o przygodach Tony'ego Halika

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Jadą Haliki przez Ameryki". Mirek Wlekły o przygodach Tony'ego Halika
Przygody Tony'ego HalikaFoto: Mirosław Wlekły

Tony Halik nie przestaje fascynować dzieci i dorosłych. Tym razem z żoną Pieret i psem Łolim ruszają w niezwykłą podróż przez obie Ameryki. Mają do pokonania trasę z Argentyny aż na Alaskę i z powrotem. Jak wyglądały wyprawy Tony'ego? Co spowodowało, że zdecydował się podróżować? 

Tony co rusz wpakowuje się w kłopoty. Po drodze Tony i Pieret muszą rozwiązać tajemnicę wulkanu, napoić "żebrzące drzewo", uratować przed pumą zwierzęta w schronisku, pokonać autem przepaść i uciec przed bandytami. A to dopiero początek największej przygody ich życia, jaka czeka ich w Stanach Zjednoczonych. Przygody o imieniu… Ozana. – O nowej książce poświęconej przygodzie Tony'ego Halika oraz życiu wielkiego podróżnika w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedział Mirek Wlekły, autor książki "Jadą Haliki przez Ameryki".

Ozana, czyli prawdziwy Tarzan

– Ozana istnieje naprawdę. Jest pracownikiem telewizji w Stanach Zjednoczonych i jest też synem Tony'ego Halika, który był dziennikarzem i w pewnym momencie najbardziej znanym porucznikiem w Polsce. W każdą niedzielę, wraz z żoną, opowiadał nam o odległych lądach, o których wtedy nawet nie śniliśmy. Tony odwiedził dżungle, lasy deszczowe i opowiadał o wszystkim w swoich programach – powiedział Mirek Wlekły, autor książki.

Marzenie o podróży

– Tony od czasów gimnazjalnych marzył o wyjeździe do Ameryki Łacińskiej. Chciał zamieszkać z tamtejszymi ludami, poznać je i opisać. Długo żył tym marzeniem. Gdy stał się dorosły, wybuchła II wojna światowa. Trafił wtedy na front do Francji. To tam poznał Pieret. Była podobną marzycielką i również czuła zew przygody. Krótko po wojnie wyruszyli do Argentyny i rozpoczęły się ich niesamowite przygody – opowiadał gość "Zagadkowej niedzieli". 

Podróż specjalnym pojazdem

– Tony skonstruował sobie specjalnego dżipa. Była to nowa seria i nowy model samochodu. Nie nadawał się jednak do podróży. Tony przerabiał go miesiącami. Domontował szafki na ubrania, narzędzia, muszelki, kamyki i sprzęt fotograficzny. Dobudował też specjalne legowisko dla swojego psa. Tam było bardzo ciasno i z pewnością się nie spodziewał, że do niego i Pieret dołączy jeszcze jedna osoba – zaznaczył autor książki. 

Posłuchaj

47:06
"Jadą Haliki przez Ameryki". Mirek Wlekły o przygodach Tonyego Halika (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Mirek Wlekły (autor książki "Jadą Haliki przez Ameryki")
Data emisji: 10.04.2022
Godzina emisji: 9.10

mat. pras./zch

Polecane