Wpływ wojny na sztukę. Wystawa "Ukraina przed"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wpływ wojny na sztukę. Wystawa "Ukraina przed"
Jakim krajem była Ukraina przed wojną, a jakim będzie po niej? Jak zagrożenie może wpłynąć na sztukę i mentalność twórców?Foto: Shutterstock

Jakim krajem była Ukraina przed wojną, a jakim będzie po niej? Jak zagrożenie może wpłynąć na sztukę i mentalność twórców? Gościem Redbada Klynstry-Komarnickiego była Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, fotograf. 

– To Ukraina z innej strony, tej ludzkiej, pełniej historii – powiedział w Trójce Redbad Klynstra-Komarnicki. Skąd pomysł na zorganizowanie wystawy przedstawiającej Ukrainę przed wybuchem wojny? 

– Jeździłam na plenery fotograficzne organizowane przez naszego przyjaciela, który trzy tygodnie temu otworzył wystawę poplenerową. Poprosił mnie, żebym ja też pokazała kilka z wykonanych przeze mnie prac. Zdałam sobie sprawę, że to pierwszy raz, kiedy w ogóle pokazuję fotografie powstałe na Ukrainie. Gdy próbowałam wybrać kilka z nich, zobaczyłam, że jest ich naprawdę wiele. To ciekawe i piękne kadry. Pokazują świat, który w obliczu trwających wydarzeń jest nierealny. Na moich zdjęciach jest radosny, kolorowy i szczęśliwy. Nic nie zapowiada tego, co się wydarzy – mówiła w audycji "Trzy gramy Redbada" Magdalena Wdowicz-Wierzbowska, fotograf, autorka wystawy "Ukraina przed".

"Ukraina przed" – pomoc teraz

– Pomyślałam, że warto przekuć to wszystko w coś dobrego. Otworzyłam wystawę, a sama będę portretować ludzi. Dochód z tych zdjęć będzie przekazany na pomoc Ukrainie – zaznaczyła gość Trójki.

– Gdy patrzę na te zdjęcia, widzę bajkową krainę, pełną uśmiechniętych, szczęśliwych, otwartych i gościnnych ludzi. Widzę też szczęśliwe zwierzęta. Wszystko jak z bajki. Sama nie mogę uwierzyć w ten obraz. Pomyślałam, że nie będzie lepszego momentu, żeby zaprezentować te prace. Miejmy nadzieję, że przedstawione na nich obrazy powrócą – podsumowała. 

Posłuchaj

48:47
Wpływ wojny na sztukę. Wystawa "Ukraina przed" (Trzy gramy Redbada/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trzy gramy Redbada
Prowadzi: Redbad Klynstra-Komarnicki
Gość: Magdalena Wdowicz-Wierzbowska (fotograf, autorka wystawy "Ukraina przed")
Data emisji: 9.04.2022 
Godzina emisji: 12.07

zch

Polecane