W świat śladami polskich artystów. Michał Martyniuk, Kuba Skowroński oraz Piotr Nowotnik w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W świat śladami polskich artystów. Michał Martyniuk, Kuba Skowroński oraz Piotr Nowotnik w Trójce
Michał MartyniukFoto: arch. prywatne artysty

– Spotkamy się z dźwiękami, które prowadzić nas będą od Nowej Zelandii przez Indonezję do Australii, a to wszystko śladami polskich muzyków. Nie zabraknie też jazzowej klasyki i polskich brzmień. Wierzę, że będzie to inspirująca podróż – tymi słowami Julia Sawicka rozpoczęła 62. wydanie audycji "NocHarmonia".

Michał Martyniuk "Simple Thought"

Polskie drogi czasem prowadzą… na antypody. Tam właśnie, w Auckland, największym mieście Nowej Zelandii, od blisko 10 lat mieszka Michał Martyniuk, jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów i kompozytorów jazzowych.

Jego wydany w 2018 roku album "Nothing to Prove" to kilkadziesiąt minut muzyki utrzymanej w konwencji przystępnego, akustycznego jazzu, opartego na pięknych, czytelnych melodiach, wzajemnym zasłuchaniu wykonawców i energicznych improwizacjach. Płyta powstała w studiu Cavatina w Bielsku-Białej. Michałowi towarzyszyli najwybitniejsi przedstawiciele młodego, polskiego jazzu, z którymi odbył wcześniej intensywną trasę koncertową po Polsce i Ukrainie. Na kontrabasie zagrał Bartek Chojnacki, na saksofonie Kuba Skowroński, na gitarze Kuba Mizeracki, a na perkusji Kuba Gudz.

Michal Martyniuk - “Simple Thought” (Official Audio)/Michal Martyniuk

Kuba Skowroński "Hypnagogia"

Kuba Skowroński to młody, ale już ceniony w świecie poznański saksofonista, który na co dzień żyje i tworzy w Indonezji. Jego "Hypnagogia" to instrumentalny utwór nagrany w lutym 2020 roku w studio Antida na Bali, z udziałem tamtejszych niesamowitych talentów jazzowych – fortepianisty Kevina Suwandhiego, kontrabasisty Indry Gupty na basie, a także jednego z najlepszych młodych polskich perkusistów jazzowych Adama Zagórskiego. "Hypnagogia" to dźwiękowa interpretacja stanu pomiędzy świadomością a snem, zawierająca elementy nowoczesnego jazzu połączone z improwizowanymi partiami.

Hypnagogia Kuba Skowroński/Kuba Skowroński

Piotr Nowotnik & Paweł Steczkowski "Od Krakowa"

Nagrana w towarzystwie Pawła Steczkowskiego kompozycja "Od Krakowa" to najnowszy muzyczny projekt Piotra Nowotnika, który od ponad 20 lat mieszka w Australii. Artysta jest w trakcie przygotowań do niezwykłego spotkania artystów z różnych krajów, dla których wspólnym mianownikiem będzie polska muzyka ludowa.

"Od Krakowa" - Piotr Nowotnik & Pawel Steczkowski (2022) | animation by Merethe Tingstad/Piotr Nowotnik

Posłuchaj

53:03
Polscy muzycy i jazz na światowym poziomie. Michał Martyniuk, Kuba Skowroński oraz Piotr Nowotnik w Trójce (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

1. Michał Martyniuk – "Simple Thought"
2. Kuba Skowroński – "Hypnagogia"
3. Piotr Nowotnik & Paweł Steczkowski – "Od Krakowa"
4. Billie Holiday – "Body and Soul"
5. Billie Holiday – "It Had to Be You"
6. Marek "Latarnik" Pędziwiatr – "Panna"
7. Oly – "Z ziemi"
8. Oly feat. Smolik  "Zniknę, zniknę"
9. EABS  "Perły i dukaty XIV / Repetition"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 06.04.2022
Godzina emisji: 22.06

mat. promocyjne/kr


Polecane