Urzekający fortepian Hani Rani [ZOBACZ WIDEO]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Hania Rani – jedna z najbardziej oryginalnych i utalentowanych polskich artystek swojego pokolenia – 13 kwietnia 2019 roku wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Promowała wtedy debiutancki solowy album "Esja". Ten występ przypomnieliśmy w Trójce w czwartek 16 czerwca 2022 roku. Do tej pory Hania Rani nagrała siedem płyt. 

31-letnia Hania Rani jest laureatką wielu prestiżowych nagród muzycznych, na czele z Fryderykami. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Hanns Eisler Hochschule für Musik w Berlinie. Początkowo miała zamiar zostać pianistką klasyczną, ale zetknięcie z gatunkami takimi jak jazz czy muzyka elektroniczna poszerzyło jej artystyczne zainteresowania. "Moje muzyczne playlisty to pomieszanie Chopina i Szostakowicza z Pink Floyd i Moderatem" – twierdzi artystka.

Debiutowała albumem nagranym w 2015 roku w duecie z wiolonczelistką Dobrawą Czocher. "Biała flaga" zawierała kompozycje Grzegorza Ciechowskiego w klasycznych aranżacjach. W 2018 roku pod szyldem duetu Tęskno wydała płytę "Mi". I wreszcie rok później przyszedł czas na debiut pod własnym nazwiskiem. Album "Esja" powstał częściowo w Warszawie, a częściowo w Reykjaviku, który stał się dla Hani źródłem wielu inspiracji.

Hipnotyzująca nowoczesna klasyka

Krążek wypełnia 10 urzekających utworów-impresji, przepełnionych zmysłowością i wrażliwością; wyrazistych rytmicznie, a równocześnie nastrojowych, wyzwolonych, ale i harmonijnych, hipnotyzujących i czułych. – Postanowiłam, że wydam album z muzyką na pianino solo, który byłby w znacznym stopniu ukłonem w stronę moich korzeni jako muzyka, bardzo silnie związanych z tymi właśnie instrumentami, fortepianem i pianinem. Jednocześnie ten materiał to rodzaj zapowiedzi całej obfitości muzyki, którą chcę podzielić się ze światem w niedalekiej przyszłości – mówiła Hania wkrótce po wydaniu płyty.

Muzykę Hani Rani można określić jako modern classical – ten gatunek wyraża się nowym podejściem do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowaniem akustycznego instrumentarium. Jej kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych. Artystka występowała na wielu prestiżowych scenach Europy: od Filharmonii Narodowej w Warszawie, przez Funkhaus w Berlinie, po The Roundhouse w Londynie, oraz na festiwalach, m.in. Open'er, Scope, Spring Break, Transatlantyk czy Eurosonic. 13 kwietnia 2019 roku zawitała do studia im. Agnieszki Osieckiej, by zagrać materiał ze świeżo wydanego, debiutanckiego albumu "Esja". 

Hania Rani do tej pory nagrała siedem płyt, ostatnią  z muzyką filmową  w lutym tego roku. Razem z Dobrawą Czocher zarejestrowała dwa krążki: z muzyką Grzegorza Ciechowskiego oraz w minionym roku "Inner Symphonies", a z Joanną Longić wydała wcześniej płytę "Mi". 

Polecane