"Wszystkie dzieci Maharadży". Tragiczna historia ze szczęśliwym zakończeniem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wszystkie dzieci Maharadży". Tragiczna historia ze szczęśliwym zakończeniem
Maharadża Nawanagaru Jam Saheb Digvijay Sinhji podczas Gwiazdki dla polskich dzieci w LondynieFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jest rok 1942, na świecie toczy się krwawa wojna. W Indiach, w okolicy wsi Balachadi, pojawiają się białe dzieci budzące zdumienie tym, że najchętniej biegają na bosaka. O historii zawartej na kartach książki "Wszystkie dzieci Maharadży" opowiedziała w Trójce Joanna Puchalska, autorka powieści. 

"Wszystkie dzieci Maharadży" to opowieść o tym, jak dzięki hinduskiemu księciu polskie dzieci wykorzystały szansę odzyskania utraconego dzieciństwa i mogły przeżyć to, co w tym wieku młodzi ludzie przeżywać powinni: pierwsze przyjaźnie, pierwsze miłości, szkolne wzloty i upadki, przygody na harcerskim szlaku.

– To były bardzo tragiczne lata II wojny światowej. Dzieci, które przyjął u siebie hinduski książę, były wcześniej zesłane i deportowane na Syberię. Trafiały tam począwszy od tragicznej wywózki 10 lutego 1940 roku, kiedy to całe polskie rodziny były wywożone przez Sowietów do miejsc, gdzie życie było trudne ze względu na warunki klimatyczne, ciężką pracę i okropną biedę – mówiła w audycji "Leniwe przedpołudnie"  Joanna Puchalska, autorka książki.

Maharadża w pomocy sierotom

– Dzięki układowi Sikorski-Majski polskie rodziny zostały objęte amnestią i mogły teoretycznie opuścić swoje miejsca pobytu. Powstał jednak problem, co zrobić z tymi wynędzniałymi i schorowanymi osobami, w tym dziećmi. Generał Anders musiał wyprowadzić wojsko z sowieckiej Rosji. W tej grupie znalazło się wiele sierot. Kraje pospieszyły z pomocą. Jako jeden z pierwszych zadeklarował ją hinduski maharadża. Zaproponował, że na terenie swojego księstwa zbuduje dla dzieci osiedla, w którym będą mogły przetrwać do lepszych czasów i końca wojny – opowiadała gość Trójki. 

– Kiedy natknęłam się na tę historię, pomyślałam, że to jest to dobry moment, żeby napisać coś o polskiej tragedii zesłańców. Losy tych ludzi splatają się z ogromnym dobrem, wyświadczonym przez jednego człowieka, hinduskiego księcia  podsumowała Joanna Puchalska.

Czytaj także:

Posłuchaj

7:44
"Wszystkie dzieci Maharadży". Tragiczna historia ze szczęśliwym zakończeniem (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Joanna Puchalska (autorka książki "Wszystkie dzieci Maharadży")
Data emisji: 03.04.2022
Godziny emisji: 10.37, 10.46

zch

Polecane