Filmy "trójkowe". Od Kieślowskiego i Pollacka do "Trzech amigos"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Filmy "trójkowe". Od Kieślowskiego i Pollacka do "Trzech amigos"
Kadr z filmu "Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri"Foto: materiały prasowe Imperial - Cinepix

W historii kina jest wiele perełek z trójką w tytule. Z okazji okrągłych urodzin Programu 3 Polskiego Radia rozmawialiśmy o nich z dziennikarzami filmowymi.

– Archiwa pokazują, że są to ważne tytuły. Aby daleko nie szukać, wystarczy przywołać "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri", z 2018 roku, czyli film, który uczestniczył w batalii oscarowej. Nagrodę otrzymała między innymi Frances McDormand – przypomina Artur Cichmiński. 

Muszkieterowie, królowie, amigos

– Kiedy myślę o trójce w tytułach, mam przed oczami takie obrazy, jak: "Trzej muszkieterowie", "Trzej królowie", "The Next Three Days", "Trzech amigos", "Three Stooges" - wymienia Łukasz Adamski i mówi, że za najważniejszy uznałby "Trzy dni Kondora" Sydneya Pollacka. – Film pojawił się w latach 70., czyli dekadzie, w której amerykańskie kino przeżywało rewolucję, wielkie filmy odcinały się od wielkich wytwórni. To była rewolucja kina autorskiego – dodaje gość Trójki.

Niebieski, biały, czerwony  kolory egzystencjalne 

– Nie możemy również pominąć "Trzech kolorów", czyli tryptyku Krzysztofa Kieślowskiego. To kino egzystencjalne, manifest humanistyczny, mówiący o miejscu i roli człowieka w świecie. Cała seria, nawiązująca do barw flagi francuskiej, odwołuje się do solidarności, braterstwa i miłości  dodaje Artur Cichmiński.  


Posłuchaj

3:02
Bogactwo "trójkowego" kina (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Trzy dni Kondora / Film Planet Polska

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzą: Katarzyna Cygler, Ryszard JaźwińskiMarcin Jagiełowicz
Goście: Artur Cichmiński i Łukasz Adamski (dziennikarze filmowi)
Data emisji: 1.04.2022
Godzina emisji: 10.18

Polecane