Paweł Tomaszewski – wirtuoz jazzowego fortepianu o krótkich palcach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Paweł Tomaszewski – wirtuoz jazzowego fortepianu o krótkich palcach
Paweł TomaszewskiFoto: mat. promocyjne / Bartosz Jastal

Ma nagraną płytę, której nie zamierza wydać, poza tym lubi wyzwania i wysoko zawieszoną poprzeczkę, dlatego – mimo niezbyt korzystnych warunków anatomicznych – został wirtuozem swojego instrumentu. Gościem tego wydania audycji był Paweł Tomaszewski – pianista, aranżer, producent muzyczny, a przy okazji profesor Akademii Muzycznej w Katowicach.

Paweł Tomaszewski nie tylko sam świetnie gra i komponuje, ale również przekazuje swoją wiedzę adeptom muzycznego fachu. Od 2019 roku jest dziekanem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Aby zdobyć doktorat w dziedzinie muzyki, nagrał płytę wraz ze swym triem, w skład którego wchodzą też Andrzej Dobrowolski i Paweł Święs. Nie zanosi się jednak, aby ten krążek ujrzał światło dzienne. – Cały czas jestem zajęty różnego rodzaju zleceniami i to jest chyba moja pięta achillesowa, że swoje rzeczy odkładam na później. Tak długo to odkładałem, że w moim odczuciu ta płyta już nie jest świeża i prawdopodobnie jej nie wydam – stwierdził rozmówca Mateusza Krautwursta. Na pocieszenie pozostał pochodzący z tego album utwór "Limitless", który zabrzmiał w "Serdecznych dźwiękach".

Artystyczny poszukiwacz i ryzykant

Od trzykrotnie nominowanego do Fryderyków muzyka możemy jednak oczekiwać mnóstwa innej, nowej muzyki, pełnej niespodzianek. Tomaszewski lubi bowiem wysoko zawieszać sobie poprzeczkę. – Nie lubię się powtarzać i w każdym aranżu, w każdej produkcji, w każdym koncercie, w każdej improwizacji, którą gram, staram się przekroczyć jakąś granicę, zaryzykować – mówił gość audycji.

Jego zdaniem w muzyce wciąż jest wiele rzeczy do odkrycia, mimo że jej formalne ramy związane z kompozycją czy harmonią zostały już ściśle wyznaczone. – Uważam, że nie powinniśmy przestawać poszukiwać, bo często niespotykane połączenia pewnych rzeczy dają nam jakąś nową przestrzeń. Poza tym jest cała sfera muzyki elektronicznej, fuzji między gatunkami. Od czasu do czasu pojawia się też artysta, który nas zaskakuje swoją wrażliwością i odmiennością. Moim zdaniem to jest niewyczerpany temat.

źródło: YouTube / Starlight Production

Palce jak u Rubinsteina

Rozmowa z Pawłem Tomaszewskim mogła wlać nieco otuchy w serca słuchaczy, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z muzyką, ale inni ich do tego zniechęcają. – Będąc w szkole muzycznej pojechałem na konkurs pianistyczny. Po prezentacji mojego utworu mieliśmy warsztaty z panią z jury, która, gdy zobaczyła moją rękę, złapała się za głowę i prawie sobie z niej wyrwała włosy. Powiedziała, że to niemożliwe, że ja mam tak rozbudowane przedramię i niezbyt długie palce – opowiadał pianista. – Potem, gdy badałem temat, to okazało się, że Rubinstein też miał krótkie palce. Dla mnie to jest nieistotne. Jeśli jestem w stanie wyrazić siebie przez technikę, jaką dysponuję, to mi wystarcza.


Posłuchaj

49:23
Paweł Tomaszewski – wirtuoz fortepianu o krótkich palcach (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. D'angelo – "Spanish Joint"
 2. Paweł Tomaszewski Trio – "Limitless"
 3. Kinga Głyk – "Low Blow"
 4. Marta Król & Paweł Tomaszewski Group – "Every Little Thing He Does Is Magic"
 5. Madison – "Anomalie"
 6. Anna Gadt & Paweł Tomaszewski – "When You Wish Upon a Star"
 7. Scott Kinsey & Naina Kundu – "Where Are U Now"
 8. Marta Wajdzik Quartet ft. Zuzanna Wajdzik – "Orientation"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 28.03.2022
Godzina emisji: 23.08

kc

Polecane