"Opowieści o tym, co w życiu ważne". Czego potrzebujemy najbardziej?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
 "Opowieści o tym, co w życiu ważne". Czego potrzebujemy najbardziej?
Co jest ważne w życiu? Czego potrzebujemy najbardziej?Foto: Shutterstock

"Opowieści o tym, co w życiu ważne" to osobliwy dialog rodzeństwa, Julki i Miłosza. Dzieci opowiadają o swoich codziennych doświadczeniach rodzinnych, szkolnych, koleżeńskich. Które wartości są najważniejsze w życiu? Jaką mądrość możemy wyciągnąć z opowiadań?

Rodzeństwo czasami się sprzecza, czasami sobie pomaga, ale też dzieli się spostrzeżeniami i z uwagą wsłuchuje się w niektóre opowieści dorosłych. Julia i Miłosz to dzieci Marka Michalaka, autora książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne", który odwiedził Zagadkowe studio. 

W nawiązaniu do wydarzeń za naszą wschodnią granicą opowieści ukażą się też w języku ukraińskim. – Książka po ukraińsku jest w trakcie wydawniczym. Została już przetłumaczona. Wyboru opowiadań dokonała Kira. Wskazała te, które jej zdaniem były najistotniejsze i najważniejsze. Wskazała tytuły, które chciałaby przedstawić także w jej języku przyjaciołom, którzy przyjechali z Ukrainy – powiedział w Trójce Marek Michalak.

Słowa ważne i wartościowe

– Są słowa, które często słyszymy, ale czy jednak na pewno je rozumiemy? Ta książka jest pełna wartości – zauważyła Katarzyna Stoparczyk. 

– Tę opowieść zacznijmy może od początku, czyli od miłości. To fundamentalne uczucie, bardzo potrzebne każdemu człowiekowi. Każdy chce móc je okazać i go doświadczać. Mieć poczucie, że jest się kochanym. By kochać, trzeba też tej miłości doświadczać. Jedno pociąga drugie. Istotne jest, by nie zatracić przy tym poczucia własnej wartości i tego, że tu i teraz jestem bezpieczny, a moje szczęście jest na odpowiednim poziomie. Do tego wszystkiego bardzo potrzebna jest miłość – powiedział Marek Michalak.  Miłości do siebie nie należy jednak mylić z samouwielbieniem – dodał. 

– Często życzymy sobie wzajemnie przyjaźni, miłości, wsparcia i rodzinności. To coś, co każdy człowiek ma zapisane w swoim wachlarzu potrzeb – zauważa autor "Opowieści o tym, co w życiu ważne". Książka składa się z dziewiętnastu rozdziałów. Na końcu każdego z nich zapisane są sentencje, mądrości, myśli i słowa.

Posłuchaj

48:07
"Opowieści o tym, co w życiu ważne". Czego potrzebujemy najbardziej? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Marek Michalak (autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne")
Data emisji: 27.03.2022
Godzina emisji: 9.09

zch

Polecane