"Walizka" – Międzynarodowy Dzień Teatru na STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Walizka" – Międzynarodowy Dzień Teatru na STT
Ignacy Gogolewski w studiu Polskiego RadiaFoto: PR

60. Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzony jest z myślą o walczącej Ukrainie. Zbombardowanie Teatru Dramatycznego w Mariupolu skłoniło autorki polskiego Orędzia na Dzień Teatru do wystosowania apelu. Na placu Defilad w Warszawie, za ich sprawą, powstał napis "Dzieci" (Dieti). Taki sam, jak ten ułożony przed Teatrem Dramatycznym w Mariupolu, teatrem, który udzielił schronienia ludności miasta, skazanego przez wojsko rosyjskie na zagładę.  

Słuchowisko, które przedstawiamy na "Scenie Teatralnej Trójki" w dniu święta teatru, opowiada o mierzeniu się z tematem zagłady, o próbie ucieczki przed tragiczną przeszłością i o nieuchronnym  powrocie do niej. Główny bohater, grany przez Ignacego Gogolewskiego Fransua Żako, trafia za namową żony do Muzeum Zagłady w Paryżu. Jednym z eksponatów, zgromadzonych na wystawie jest walizka. Żako rozpoznaje ją. To przedmiot należący do jego ojca, który zginął w obozie. Zdaje sobie sprawę, że nie może jednak uciec przed przeszłością i wyrzec się własnych korzeni. Odzyskuje tym samym tożsamość oraz swoje prawdziwe żydowskie nazwisko.

Prezentując słuchowisko pod tytułem "Walizka", którego premiera odbyła się w 2008 roku w II Programie PR, nawiązujemy nie wprost do trwającej od ponad miesiąca wojny za naszą wschodnią granicą. Świętujemy w ten sposób wraz z teatralnym światem "w czasie marnym". Walizka stała się też symbolem uciekających przed agresorem Ukraińców, przede wszystkim kobiet z dziećmi.

"Walizka"

Sztuka Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk została opublikowana w tomie jej siedmiu dramatów, w tym "trzech o Żydach", w 2019 roku. Słuchowisko na podstawie "Walizki" otrzymało Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry" w 2009 roku i wiele innych ważnych nagród. Sztuka ta została także zrealizowana w Teatrotece w wersji telewizyjnej przez Wawrzyńca Kostrzewskiego i również uhonorowana Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry" w 2015 roku.

Emisję słuchowiska poprzedzi spotkanie z Andrzejem Brzoską – reżyserem dźwięku, laureatem Prix Italia oraz wielokrotnym laureatem Grand Prix Festiwalu "Dwa Teatry".

Polecamy.

Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik – wydawca.

***

Małgorzata Sikorska-Miszczuk – "Walizka", 27.03.22, godz. 22.05

Reżyseria: Julia Wernio

Realizator: Andrzej Brzoska; opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Obsada: Ignacy Gogolewski, Adam Ferency, Julia Kijowska, Monika Krzywkowska, Piotr Machalica i Miłogost Reczek

Czas trwania 45’07”.

 

Polecane