Jedwabiste jazzowo-folkowe subtelności

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Jedwabiste jazzowo-folkowe subtelności
Leszek Możdżer - z filharmonii do "NocHarmonii"Foto: PAP / Mateusz Marek

Nieodłączny jazz, folkowe akcenty oraz odrobina funku wypełniły to wydanie audycji. Występujący w nim artyści pochodzili głównie z Polski i Ukrainy, choć nie zabrakło też przedstawicielki Stanów Zjednoczonych.

23 marca 51 lat skończył Leszek Możdżer. Ten fakt skłonił Julię Sawicką do rozpoczęcia i zakończenia "NocHarmonii" utworami wykonywanymi przez tego wybitnego mistrza jazzowego fortepianu. Na początek usłyszeliśmy skomponowany przez Krzysztofa Komedę temat "Nim wstanie dzień" z filmu "Prawo i pięść". Ten sam kompozytor stworzył również utwór "Sleep Safe and Warm" do filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego – jego dźwięki były kodą tego wydania audycji.

Julia Sawicka nie omieszkała uczcić również urodzin obchodzonych tego samego dnia przez Chakę Khan. Jedna z najbardziej utytułowanych amerykańskich wokalistek ma na koncie 10 nagród Grammy i kilkadziesiąt milionów sprzedanych płyt. Na scenie obecna jest od ponad półwiecza, a jej ostatni, jak dotąd, studyjny album "Hello Happiness" ukazał się w 2019 roku.

Duet Katarzyna Pakowska i Robert Jarmużek dba o to, aby nie zaginęła pamięć o polskim folklorze. Tradycyjne melodie ubiera we współczesne szaty, pozwalając im dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Ich wspólna płyta "Przed skończeniem świata" opowiada o tym, co ważne, kruche i co trzeba ocalić od zapomnienia.

Jeśli ktoś chciał się przekonać, jak brzmi ukraiński jazz, miał ku temu okazję dzięki dwóm utworom grupy Shockolad, które zabrzmiały w audycji. Jego członkowie są mocno związani z Chodzieżą, brali bowiem udział w Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatach Jazzowych "Cho-Jazz" – zarówno jako muzycy, jak i współorganizatorzy imprezy.


Posłuchaj

51:37
Jedwabiste jazzowo-folkowe subtelności (NocHarmonia/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Leszek Możdżer – "The Law And The Fist"
 2. Shockolad – "Chyja to dolyna"
 3. Jarmużek/Pakowska – "Przed skończeniem świata"
 4. Jarmużek/Pakowska – "Zaświeć Niesiądzu"
 5. Shockolad – "Verbovaja doshchechka"
 6. Chaka Khan – "Angel"
 7. Leszek Możdżer – "Sleep Safe and Warm"

***

Tytuł audycji: NocHarmonia
Prowadzi: Julia Sawicka
Data emisji: 23.03.2022
Godzina emisji: 22.06

kc

Polecane