Chór Polskiego Radia w geście solidarności z Ukrainą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chór Polskiego Radia w geście solidarności z Ukrainą
Chór Polskiego Radia włącza się w akcję wspierania UkrainyFoto: PR

Chór Polskiego Radia w Krakowie włącza się w akcję wspierania Ukrainy. W geście solidarności z narodem napadniętym przez Rosję radiowy Zespół pod dyrekcją Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej przygotował przejmujące nagranie ukraińskiej pieśni ludowej – "W lesie" ("Ой у лісі"). Autorem aranżacji utworu jest jeden z członków Chóru – Adam Kawa.

Wybór nieprzypadkowo padł na tradycyjny utwór – jego muzyczna prostota i przejrzystość stały się środkiem najbardziej przemawiającym do naszych emocji. Piękno – tłumione barbarzyńskimi aktami agresji – to metafora tragedii, która dotknęła naszych ukraińskich sąsiadów. Pieśń opowiada o cichym, spokojnym lesie – jeszcze miesiąc temu w swoich domach tak spokojnie mogli żyć Ukraińcy. Ich spokój brutalnie zakłócił rosyjski agresor.

Pieśń ludowa "W lesie" w wykonaniu Chóru Polskiego Radia:

YouTube Polskiego Radia

Tłumaczenie pieśni "W lesie"

Oh, w lesie / Tak, oh, w lesie / Tak, na górze

I ta kukułka / Tak, i ta kukułka / Tak, gniazdo uwiła

Gniazdo uwiłszy / Tak, gniazdo uwiłszy / Tak, odfrunęła

Odfrunąwszy / Tak, odfrunąwszy / Tak, zakukała

Oh, kto jest w moim gnieździe / Tak, i kto jest w moim gnieździe / Tak, i czy tatą będzie?

Odpowiedział / Tak, i odpowiedział / Tak, i słowiczek

Ja jestem w twoim gnieździe / Tak, ja jestem w twoim gnieździe / Tak, i tatą będę

Twoim dziatkom / Tak, i twoim dziatkom / Tak, i tatą będę

Oh, w lesie / Tak, oh, w lesie / Tak, na górze...


To nie pierwszy wyraz solidarności publicznego nadawcy i artystów z walczącą Ukrainą. W niedzielę 20 marca w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego odbył się charytatywny koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem", zorganizowany przez Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury. Cały dochód z wydarzenia zostanie przekazany na pomoc naszym sąsiadom. Akcję trwa bezterminowo, wysyłając SMS o treści: Ukraina pod numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub przekazując dowolną kwotę przelewem bankowym na numer konta CARITAS 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526.

Solistkami koncertu charytatywnego były: Olga Pasiecznik – kochana przez melomanów sopranistka ukraińskiego pochodzenia, która od wielu lat mieszka w Polsce, oraz Agata Zubel – ceniona kompozytorka i śpiewaczka. Artystkom towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy.

Program wieczoru, poprzedzony odegraniem hymnów Polski i Ukrainy, otworzyła "Melodia" Myroslava Skoryka. W jego dalszej części wykonane zostały wyłącznie utwory kompozytorów ukraińskich.

***

Mat. pras./am

Polecane