ORŁY 2022: "Żeby nie było śladów" z 13 nominacjami!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
ORŁY 2022: "Żeby nie było śladów" z 13 nominacjami!
Polskie Nagrody Filmowe OrłyFoto: pnf.pl/dla-prasy

Ogłoszono nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022, najważniejszej nagrody filmowej w naszym kraju. Najwięcej nominacji, 13, otrzymał film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów", dziewięć nominacji dostał obraz Wojtka Smarzowskiego "Wesele", a siedem – film "Wszystkie nasze strachy" duetu reżyserskiego Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt.

Polskie Nagrody Filmowe ORŁY są co roku przyznawane przez Polską Akademię Filmową już od 24 lat. Wręczane profesjonalistom przez profesjonalistów, ORŁY są dziś jednym z najbardziej pożądanych wyróżnień na polskim rynku filmowym. W Konkursie Głównym tegorocznej edycji ORŁÓW, członkowie Polskiej Akademii Filmowej wyłonili nominowanych spośród 71. filmów. W kategorii "Najlepszy film dokumentalny" o nominacje ubiegało się 67 tytułów, w kategorii "Najlepszego filmowego serialu fabularnego" zaś – 19 produkcji.

Najważniejsze nominacje

W kategorii "Najlepsza główna rola kobieca" powalczą Jasna Đuričić ("Aida"), Maria Dębska ("Bo we mnie jest seks"), Agata Buzek ("Moje wspaniałe życie"), Magdalena Koleśnik ("Sweat") i Sandra Korzeniak ("Żeby nie było śladów"), natomiast o statuetkę za najlepszą główną rolę męską będą rywalizować Piotr Głowacki ("Mistrz"), Jacek Braciak ("Moje wspaniałe życie"), Maciej Stuhr ("Powrót do tamtych dni"), Robert Więckiewicz ("Wesele") oraz Tomasz Ziętek ("Żeby nie było śladów").

Do nagrody za najlepszą reżyserię w tym roku jest sześciu kandydatów: Jasmila Žbanić ("Aida"), Paweł Łoziński ("Film balkonowy"), Magnus von Horn ("Sweat"), Wojtek Smarzowski ("Wesele"), Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt ("Wszystkie nasze strachy"), Jan P. Matuszyński ("Żeby nie było śladów").
O najważniejszą nagrodę – dla najlepszego filmu – będą walczyć "Aida" (reż. Jasmila Žbanić), "Moje wspaniałe życie" (reż. Łukasz Grzegorzek), "Wszystkie nasze strachy" (reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt), "Wesele" (reż. Wojtek Smarzowski), "Żeby nie było śladów" (reż. Jan P. Matuszyński).

Polskie Nagrody Filmowe Orły 2022 – Nominacje/YouTube Anywhere Platforma Medialna

Pełna lista nominowanych do Polskich Nagrodach Filmowych ORŁY 2022 znajduje się >>>TUTAJ<<<

Orły w cieniu wojny na Ukrainie

Cieniem na tegoroczną uroczystość ogłoszenia nominacji do ORŁÓW położyła się tragedia rozgrywająca się za naszą wschodnią granicą. I właściwie nie było nikogo, kto, występując na scenie, nie odniósł się do rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Spotykamy się na żywo po raz pierwszy od dwóch lat, od czasów pandemii, które wydawały nam się najtrudniejsze. Ale czas to zmienił, zwłaszcza ostatnie 20 dni – rozpoczęła dyrektor Polskich Nagród Filmowych Izabela Wójcik.

Przeczytaj także

Potem głos zabrał prezydent Polskiej Akademii Filmowej i pomysłodawca ORŁÓW Dariusz Jabłoński. – To był zawsze moment bardzo radosny, niestety dzisiaj to jest radość przygaszona ze względu na to, co się dzieje w sąsiednim, bratnim kraju. Pozwólcie, że w imieniu nas wszystkich i w imieniu całej społeczności filmowców polskich złożę hołd społeczeństwu ukraińskiemu, które wykazuje się niezwykłą odwagą, ofiarnością w obronie swojej ojczyzny przy niesprowokowanej niczym agresji Rosji Putina – mówił. – Wielu z naszych przyjaciół, koleżanek i kolegów postanowiło stanąć w pierwszej linii i są w obronie terytorialnej. Grozi im, krótko mówiąc, śmierć (...). Oczywiście składam gratulacje wszystkim nominowanym: jak wiecie, te nominacje są bezcenne, ponieważ są to nominacje z rąk koleżanek i kolegów, ale one dzisiaj będą w jakiś sposób dedykowane Ukrainie. Sława Ukrainie! – zakończył.

Wyniki na początku maja

20 kwietnia zostanie ogłoszone nazwisko laureata ORŁA za osiągnięcia życia. – To zawsze jest moment, kiedy ujawniamy nazwisko pierwszego laureata w danym roku, osoby, która wyjdzie na scenę i zostanie uhonorowana za całokształt swojej twórczości – mówi Rafał Pawłowski, koordynator nagrody ORŁÓW. – To się wydarzy na jakieś dwa-trzy tygodnie przed galą ORŁÓW. Data jest jeszcze w trakcie ustalania: rozmawiamy z naszymi partnerami i szukamy najlepszego rozwiązania, bo mamy Wielkanoc, weekend majowy. W każdym razie celujemy w początek maja i wtedy rozstrzygną się tegoroczne ORŁY – zapewnia.

Ponadto w audycji:

  • Spotkanie z aktorem Michałem Sikorskim  odtwórcą głównej roli w filmie "Sonata", laureatem nagrody za debiut aktorski na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  • Spotkanie z reżyserem Bogusławem Jobem, autorem filmu "Mój dług".
  • Piosenki z filmów i muzyka filmowa.

Posłuchaj

48:35
Nominacje do ORŁÓW 2022 (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 19.03.2022
Godzina emisji: 16.07

pr

Polecane