Przejrzeć Rosję – "Biuro Cytadela" na Scenie Teatralnej Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przejrzeć Rosję – "Biuro Cytadela" na Scenie Teatralnej Trójki
W słuchowisku "Biuro Cytadela" wystąpili między innymi aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w RzeszowieFoto: Polskie Radio Rzeszów/J.Piekło

W szczególnych okolicznościach nasilenia działań wojennych na Ukrainie, w najbliższą niedzielę premierowo zaprezentujemy na "Scenie Teatralnej Trójki" słuchowisko pod tytułem "Biuro Cytadela". 

W sierpniu 2020 roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, Rozgłośnia Polskiego Radia w Rzeszowie przedstawiła premierę słuchowiska pod tytułem "Biuro Cytadela". Rok 2020 był rokiem genialnego kryptologa Jana Kowalewskiego. 2022 jest z kolei rokiem 130. urodzin Jana Kowalewskiego (24.10.1892-31.10.1965).

Słuchowisko opowiada historię zespołu młodych kryptologów, kierowanego przez podpułkownika Jana Kowalewskiego. Biuro Szyfrów mieściło się w warszawskiej cytadeli. W zespole wyróżniała się Helena Sobota i można przyjąć, że obok Kowalewskiego jest główną postacią sztuki.

Reżyser "Biura Cytadela" Maciej Wiktor – debiutował nim w radiowym teatrze. Podejmując temat walki z bolszewikami, był przygotowany – ukończył m.in. filologię rosyjską, wielokrotnie bywał w Rosji, Zdążył poznać jej realia i system post-sowiecki. Metody walki przed stu lat, sposoby przekazywania tajnych wiadomości naturalnie się zmieniły. Ówczesne depesze zastąpiły działania w cyberprzestrzeni. Deszyfranci z czasów Bitwy Warszawskiej to dzisiejsi uczestnicy wojny informatycznej toczącej się w Internecie. Zapewne więcej wiemy na temat działania wywiadu w XX-leciu międzywojennym niż obecnego. Mechanizmy są te same.

Maciej Wiktor Foto: Polskie Radio Rzeszów/J. Piekło Maciej Wiktor Foto: Polskie Radio Rzeszów/J. Piekło 

W 2020 roku także Radio Łódź zrealizowało słuchowisko "Zagadka Jana K.", poświęcone "cichym" sprawcom polskiego zwycięstwa w wojnie 1920 roku. Główny bohater się nie pojawił. Historia została opowiedziana przez zdezorientowanych Rosjan. Powstał również spektakl Teatru TVP pod tytułem "Człowiek, który zatrzymał Rosję".

"Biuro Cytadela", słuchane w tych dniach, mocniej wybrzmiewa niż przed dwoma laty. To, co stanowiło jeszcze niedawno intrygującą opowieść o odległej przeszłości, stało się nagle przerażającą rzeczywistością, której jesteśmy świadkami.

W słuchowisku wystąpili między innymi aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

***

Reżyseria – Maciej Wiktor

Realizacja akustyczna – Maciej Rosół

Muzyka – Jacek Chrobak

Premiera – 16.08.2020

 

Obsada:

Małgorzarta Pruchnik – Chołka – Helena

Michał Chołka – Jan Kowalewski

Kamil Dobrowolski – Marek

Paweł Gładyś – Staszek

Magdalena Kozikowska – Pieńko – Anna

Oraz

Małgorzata Iwanicka

Justyna Piekło

Roman Adamski

Tomasz Leszczyński

Jan Niemaszek

Robert Żurek

Przemysław Tejkowski

Mikołaj Wisz
 

Czas trwania – 40'36"

Polecane