Giganci rocka z gitarami w dłoniach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Giganci rocka z gitarami w dłoniach
Keith Richards w 2022 rokuFoto: Forum / Joe Russo / MEGA

W tym wydaniu "Dogrywki" w głównych rolach wystąpili Josh Homme i Keith Richards. Pierwszy z nich za kilka tygodni zawita do Polski wraz z zespołem Eagles Of Death Metal, a drugi świętuje 30-lecie wydania solowej płyty, którą nagrał w czasie wolnym od występów z The Rolling Stones.

W 1987 roku w Palm Desert w Kalifornii powstał zespół Kyuss, uważany za prekursora podgatunku zwanego stoner rockiem. Grupa już dawno przeszła do historii, ale jej gitarzysta Josh Homme nie zniknął z radarów miłośników gitarowego rocka – stanął na czele formacji Queens Of The Stone Age, potem powołał też do życia supergrupę Them Crooked Vultures.

Równolegle z innymi muzycznymi aktywnościami Homme udziela się w roli perkusisty w zespole Eagles Of Death Metal, który założył jeszcze w latach 90. wraz z kumplem z czasów szkolnych, gitarzystą i wokalistą Jessem Hughesem. 23 maja Orły zawitają do Polski, by dać koncert na warszawskim Torwarze. Na rozgrzewkę przed tym wydarzeniem Michał Grabkowski zaprezentował dwa utwory z wydanego w 2006 roku albumu "Death by Sexy".

Jubileusz króla gitarowych riffów

Keith Richards słusznie uważany jest za jednego z najważniejszych gitarzystów w dziejach rocka. Jego riffy zdobią klasyczne przeboje grupy The Rolling Stones, takie jak "(I Can't Get No) Satisfaction", "Brown Sugar" czy "Jumpin' Jack Flash". Richards ma też w dorobku trzy solowe albumy studyjne – jeden z nich, zatytułowany "Main Offender" miał premierę w 1992 roku.

Z okazji 30. rocznicy wydania płyty, w której powstaniu wziął udział zespół The X-Pensive Winos, ukaże się jej kolekcjonerskie wznowienie. Oprócz materiału z oryginalnego krążka będzie można tam znaleźć m.in. niepublikowany wcześniej zapis koncertu w Londynie, 88-stronicową książeczkę z unikatowymi zdjęciami oraz reprodukcje tekstów piosenek, pisanych ręcznie przez Richardsa. W jubileuszowym boksie nie zabraknie też winylowej, wielokolorowej wersji albumu.


Posłuchaj

51:17
Giganci rocka z gitarami w dłoniach (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Panilas – "Chcę całego"
 2. Kyuss – "Deadly Kiss"
 3. Eagles Of Death Metal – "Solid Gold"
 4. Eagles Of Death Metal – "Cherry Cola"
 5. Keith Richards – "999 (2021 Remaster)"
 6. Keith Richards – "How I Wish (Live in London '92)"
 7. Konstelacje & Dawid Karpiuk – "We mgle"
 8. Wojciech Młynarski – "Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę"
 9. Tool – "Opiate2"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 15.03.2022
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane