Wiadomości po ukraińsku w Programie 3 Polskiego Radia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiadomości po ukraińsku w Programie 3 Polskiego Radia
Program będzie informował m.in. o aktualnej sytuacji na froncie walki Ukraińców z agresorem, wsparciu Polski oraz jej sojuszników z NATO i UE dla Ukrainy, współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych w celu wspierania ukraińskiego społeczeństwaFoto: Polskie Radio

Od środy 9 marca na antenie Programu 3 Polskiego Radia można słuchać trzy razy dziennie wiadomości w języku ukraińskim. "Serwisy ukraińskie w Trójce" są emitowane od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. Przygotowują je dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.

Serwisy po ukraińsku w Trójce  słuchaj tutaj >>>

– Trójka chce dotrzeć z przekazem do wszystkich, którzy uciekają z terenów ogarniętych wojną i szukają pomocy oraz schronienia w Polsce. To uzupełnienie oferty Polskiego Radia, które nadaje wiadomości dla Ukrainy za pośrednictwem fal długich i częstotliwości FM w Jedynce. Wykorzystując zasięg techniczny i częstotliwości Trójki na ścianie wschodniej, wzdłuż przejść granicznych, zdecydowaliśmy o wzmocnieniu przekazu dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski o serwis w ich ojczystym języku także w Programie 3 – mówi Marcin Wąsiewicz, dyrektor stacji.

Polskie Radio już od 24 lutego, czyli dnia wybuchu wojny na Ukrainie, nadaje serwisy w języku ukraińskim w Programie 1. Anteny publicznego nadawcy już kilka minut po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy złamały ramówki i rozpoczęły emisję audycji specjalnych. Na przejścia graniczne oraz do kluczowych miast na południu kraju zostali wysłani reporterzy, by relacjonować wydarzenia również po polskiej stronie. Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, gdzie prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.

🔴 ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ/Polskie Radio 24

Polskie Radio udostępniło także w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego ukraińskiego radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu przebywający w Polsce obywatele Ukrainy w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku. A w związku z dużą liczbą uchodźców z Ukrainy, którzy z powodu napaści Rosji na ich kraj uciekli i nadal uciekają do naszego kraju, Polskie Radio tymczasowo uruchomiło również transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia – poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+.

– W obliczu agresji Putina na Ukrainę Polskie Radio S.A., wypełniając misję polskiego publicznego nadawcy spełniającego najwyższe standardy rozgłośni publicznych Unii Europejskiej, uważa za konieczne dotarcie do możliwie największej liczby odbiorców zagrożonych atakiem informacyjnym reżimu Putina, w tym również słuchaczy z Ukrainy, którzy w niedostatecznym stopniu znają język polski. Obecność serwisu w języku ukraińskim na falach Polskiego Radia stanowi także wyraz solidarności z ukraińskimi dziennikarzami, którzy muszą teraz z narażeniem życia pracować w warunkach wojennych, broniąc tym samym przestrzeni informacyjnej Ukrainy oraz całego obszaru euroatlantyckiego przed skomasowanym atakiem maszyny propagandowej rosyjskiego agresora – mówi Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy. 

"Serwisy ukraińskie w Trójce" przygotowuje Sekcja Ukraińska Polskiego Radia. 

УКРАЇНСЬКА СЛУЖБА

Sekcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy od kilkudziesięciu lat jest obecna na ukraińskim rynku medialnym. Od 2016 roku jej audycje słychać na terytorium całej Ukrainy na częstotliwościach Hromadskiego Radia – rozgłośni powstałej wysiłkiem ukraińskich dziennikarzy na fali zrywu Rewolucji Godności 2013–2014. Codzienna efektywna współpraca między dziennikarzami Polskiego Radia S.A. oraz ukraińskimi partnerami z Hromadskiego Radia i innych ukraińskich mediów oraz kontrakt ze słuchaczami w najbardziej odległych zakątkach Ukrainy – gdzie dziś trwają walki – pozwoliły wypracować stały i wiarygodny mechanizm przekazywania informacji z Ukrainy do Polski oraz z Polski na Ukrainę. 

Polecane