Aktualna sytuacja na Ukrainie. Relacje reporterów i korespondentów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aktualna sytuacja na Ukrainie. Relacje reporterów i korespondentów
Sławków. Pociąg z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. 5.03.2022 rok. Foto: Arkadiusz Lawrywianiec/Forum

Jak sytuacja na Ukrainie widziana jet oczyma reporterów i korespondentów? Co na temat wojny sądzą eksperci? Aktualności ze świata i zza naszej wschodniej granicy podsumowaliśmy w audycji "Świat do trzeciej". 

Od 24 lutego trwają zbrojne działania na ternie ukraińskich miast. Jak sytuacja wygląda w dziesiątym dniu ataku? "Rosja przechodzi na paskudną taktykę, która ma na celu maksymalne szkody cywilne: bombarduje obszary mieszkalne i krytyczną infrastrukturę, zagraża instalacjom nuklearnym" – podał szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Zaapelował tym samym o nałożenie na Rosję dodatkowych sankcji: "Sankcje muszą być zwiększone. Odciąć Sbierbank od SWIFT. Embargo na ropę. Zamknąć porty dla rosyjskich statków. Załatać luki kryptowalutowe. Zerwać wszystkie relacje" – apelował szef ukraińskiej dyplomacji.

Korytarze humanitarne w Mariupolu i Wołnowasze

W sobotę władze Ukrainy przekazały informację, że Rosjanie zobowiązali się do umożliwienia utworzenia korytarzy humanitarnych Mariupolu i Wołnowasze. Miasta te od kilku dni są oblężone i ostrzeliwane przez Rosjan. Korytarze humanitarne mają umożliwić m.in. ewakuację rannych cywilów. Wstrzymanie ognia miało się rozpocząć w godzinach porannych. O obietnicy Rosjan poinformował doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

Piotr Orzechowski: walki trwają na wszystkich kierunkach

Audycję otworzyła rozmowa z Piotrem Orzechowskim z Ośrodka Studiów Wschodnich. – Walki trwają na wszystkich kierunkach. Nie nastąpił jakiś przełom w ciągu ostatniej doby, który mógłby świadczyć o postępach armii rosyjskiej. To, co dzieje się pod Charkowem, to być może skracanie linii rosyjskich. Rosjanie nadal nie decydują się na wejście do miasta. Umożliwiło to siłom ukraińskim uderzenie. Toczą się ostre walki. Rosjanie nie rezygnują z ostrzeliwania miast – mówił ekspert. 

Posłuchaj

48:18
Aktualna sytuacja w Ukrainie. Relacje reporterów i korespondentów cz. 1 (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czeczeńscy bojówkarze przejęli Zaporoską Elektrownię Jądrową

Przypomnijmy, w piątek czeczeńscy bojówkarze przejęli Zaporoską Elektrownię Jądrową, o czym poinformował Dawid Arachamija, jeden z członków ukraińskiej delegacji na rozmowach pokojowych z Rosją.  Podczas ataku w nocy z czwartku na piątek trafiony został m.in. budynek jednego z sześciu reaktorów. Wybuchł pożar. Dyrekcja elektrowni poinformowała, że promieniowanie jest w normie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosjan o celowe ostrzeliwanie budynków elektrowni oraz o "nuklearny terroryzm". Jak usłyszeliśmy w Trójce: – Nie ma informacji o podniesionym promieniowaniu. Informują o tym zarówno służby ukraińskie, jak i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, służby amerykańskie oraz polska Państwowa Agencja Atomistyki. Jednak sam fakt, że walki toczą się w tym miejscu, jest bardzo niepokojący. Prezydent Zełenski umieścił w nocy w sieci nagranie, które pokazuje, jak bardzo ta sytuacja była niebezpieczna – relacjonował Michał Strzałkowski, dziennikarz Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Rosja zablokowała dostęp do portali społecznościowych

Również w piątek prezydent Władymir Putin podpisał poprawki do kodeksu karnego, które wprowadzają kary do 15 lat pobytu w kolonii karnej za publikowanie o wojnie na Ukrainie informacji innych niż te prezentowane przez władze. Rosja zablokowała dostęp do portali społecznościowych.

Internet to też wojna informacyjna. Tylko w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin odnotowano ponad 120 tysięcy prób dezinformacji w polskim internecie. Poinformował o tym Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

– Usłyszałem ostatnio opinię, że podczas wojny dezinformacja wrzuca piąty bieg. To bardzo obrazowe stwierdzenie. W takim momencie walczymy nie tylko konwencjonalnie, ale też toczymy wojnę w cyberprzestrzeni. Możemy wtedy spodziewać się, że dezinformacja będzie szczególnie odczuwalna – powiedział w audycji "Świat do trzeciej" Kamil Mikulski, analityk zagrożeń hybrydowych i dezinformacji z Instytutu Kościuszki.

Posłuchaj

47:41
Aktualna sytuacja w Ukrainie. Relacje reporterów i korespondentów cz. 2 (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Data emisji: 5.03.2022
Godziny emisji: 13.08, 14.09

IAR/zch

Polecane