Trzeci dzień ataku na Ukrainę. Audycje specjalne w Trójce [ZAPIS RELACJI]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trzeci dzień ataku na Ukrainę. Audycje specjalne w Trójce [ZAPIS RELACJI]
Ukraińscy żołnierze przygotowują się do obrony pod KijowemFoto: PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH

Trzeci dzień zbrojnych działań na Ukrainie. Rosyjska armia atakuje Kijów i inne duże miasta Ukrainy. W sześciu z nich rankiem ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Nacierające wojska Władimira Putina spotykają się z twardym oporem. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Włochy  i Cypr poprą odcięcie Rosji od systemu międzybankowego SWIFT. Aktualną relację z wydarzeń można śledzić na antenach Polskiego Radia.

"Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmowy z Emmanuelem Macronem. Broń i sprzęt od naszych partnerów są w drodze na Ukrainę. Koalicja antywojenna działa!"  napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

Przywódca, jak podkreśla, nie zamierza opuszczać miasta i cały czas angażuje się w walki. "Potrzebuję amunicji, nie podwózki"  mówił, odrzucając amerykańską propozycję pomocy w ewakuacji z kraju. 

Ukraińscy strażacy walczą z pożarem wieżowca w Kijowie , który został ostrzelany 26 lutego 2022 roku, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO Ukraińscy strażacy walczą z pożarem wieżowca w Kijowie , który został ostrzelany 26 lutego 2022 roku, fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Odcięcie Rosji od systemu międzybankowego SWIFT

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Włochy poprą odcięcie Rosji od systemu międzybankowego SWIFT. Wcześniej szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba przekazał, że ze sprzeciwu wobec takiego kroku wycofał się Cypr. "Zrobiliśmy to. Cypr potwierdził, że nie będzie blokował decyzji o odcięciu Rosji od systemu SWIFT. Ukraińska dyplomacja pracuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, aby uzyskać ważne decyzje i obronić Ukrainę przed rosyjskim najeźdźcą"  napisał. 

Przypomnijmy, że podczas ostatniego, nadzwyczajnego szczytu UE w Brukseli nie było jednomyślnej zgody w sprawie zablokowania Rosji dostępu do systemu SWIFT. Zastrzeżenia, oprócz Włoch i Cypru, zgłaszały także Węgry i Niemcy.

Czytaj także:

Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Niemczech

W sobotę po południu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Olafem Scholzem. – Apeluję do Niemców: dzisiaj stoimy w obliczu trybunału historii. Niepodległe, demokratyczne i suwerenne państwo zostało zaatakowane przez Rosję. Niemcy nie mogą pogrążyć się w zabetonowanym egoizmie, ponieważ na horyzoncie widzimy kolejną groźbę ludobójstwa. Tam giną niewinni ludzie. Widzicie codziennie te zdjęcia. Co z waszymi sumieniami?  pytał premier Mateusz Morawiecki na briefingu przed spotkaniem z kanclerzem Niemiec.

Artyści wspierają Ukrainę

O swoim wsparciu przekonują też artyści i świat kultury. – Widzę coraz więcej solidarności wśród moich znajomych. Piszą do Ukraińców, ale i do mnie. Pytają, jak można pomóc. Żyjemy w świecie, który przestał być dla artystów miejscem i czasem oddzielania polityki od sztuki  mówiła w rozmowie w Programie 3 Polskiego Radia Daga Gregorowicz, wokalistka polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. 

Posłuchaj

7:09
Daga Gregorowicz: widzę coraz więcej solidarności wśród moich znajomych (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szczególne wsparcie okazuje również Adelina Borets, młoda reżyser, która na bieżąco przesyła relację z Kijowa. – Idę wraz z falą. Nie planowałam tego. Przyjechałam na Ukrainę kręcić swój film. Wojna wybuchał dzień po moim przyjeździe  mówiła w Trójce. 

Posłuchaj

8:07
Adelina Borets: jest za późno, żeby wyjeżdżać (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Nocne oblężenie 

– Za mieszkańcami Kijowa ciężka noc. Stolica Ukrainy jest jednym z najważniejszych miejsc na mapie tej wojny obronnej, jaka prowadzona jest przeciwko Rosji. Wygląda na to, że Rosjanie niestety zamykają okrążenie ukraińskiej stolicy. Atakują już także od wschodu i wiele wskazuje na to, że niedługo również od południa. Póki co nie udało im się wejść do miasta. Armia ukraińska odparła ataki i stoczyła walkę o elektrociepłownię. Na przedpolach wschodnich również udało jej się odeprzeć rosyjski szturm  relacjonował Michał Strzałkowski, dziennikarz Polskiego Radia. 

Wasylków

 Ciężkie walki trwają też w miejscowości Wasylków, około 40 kilometrów od Kijowa. Znajduje się tam lotnisko wojskowe. Armia rosyjska probuje powtórzyć manewr, którego nie udało się zakończyć sukcesem w czwartek. Zdobycie takiego lotniska pozwoliłoby przerzucać Rosjanom doborowe jednostki desantowe i próbować wykorzystać je do uderzenia na stolicę. Ukraińcy bronią się jak lwy. Informują też o zestrzeleniu jednego z transportowych samolotów. Utrzymanie stolicy jest kluczowe dla tej wojny. Dopóki broni się Kijów, dopóty opór ukraiński się nie załamie, co podkreśla też prezydent Ukrainy  mówił dziennikarz. 

Posłuchaj

5:59
Michał Strzałkowski: Ukraińcy bronią się jak lwy (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obrona Ukrainy

Do tej pory walczącym Ukraińcom udało się odeprzeć wszystkie ataki. Poinformował o tym po godz. 7.00 Mychajło Podoljak, przedstawiciel kancelarii prezydenta. Władze starają się także wdrażać kolejne środki pomocy cywilom. Jak poinformowano, od dziś nie kursuje metro. Stacje działają tylko jako schron dla ludności. Nad ranem alarmy bombowe rozległy się we Lwowie, Łucku, Równem, Czerkasach, Chersoniu i Humaniu.

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy, Ołeksij Daniłow poinformował, że siły ukraińskie powstrzymują najeźdźców "wszystkimi możliwymi sposobami". "Armia kontroluje sytuację w Kijowie"  dodał. 

Nad ranem Rosjanie po raz kolejny próbowali zaatakować elektrownię cieplną w Trościenku. Ukraińcy powstrzymali w nocy atak w okolicy Alei Zwycięstwa, jednej z głównych arterii miasta.

Czytaj także:

Eksperci alarmują: internet zalewany jest informacjami, które mają wywołać strach i zaburzyć morale. Obok klasycznej wojny z udziałem bomb i karabinów na Ukrainie toczy się druga, niewidzialna wojna – w cyberprzestrzeni. Rozważnie dobierajmy źródła, z których czerpiemy informacje i nie podawajmy dalej niepotwierdzonych wiadomości i materiałów wideo. 

Posłuchaj

3:15
Wojna dezinformacyjna. Internet zalany fake newsami (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Przypomnijmy, w czwartek 24 lutego Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Jak poinformowały światowe agencje informacyjne, Putin zapowiedział, że "Rosja nie może tolerować gróźb ze strony Ukrainy i ostrzeżeń przed ingerencją z zagranicy". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju. 

***

Audycja: Program specjalny
Prowadzą: Tomasz MiaraKatarzyna Cygler
Goście: Michał Strzałkowski (dziennikarz Polskiego Radia), Daga Gregorowicz (wokalistka), Adelina Borets (reżyser)
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 26.02.2022
Godziny emisji: 6.22, 6.39, 10.46, 10.53, 11.45

IAR/zch

Polecane