Coach czy trener personalny? Do kogo najchętniej zwracamy się o pomoc?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Coach czy trener personalny? Do kogo najchętniej zwracamy się o pomoc?
Zarówno w sprawach zawodowych, jak i prywatnych chętnie korzystamy z pomocy i doświadczenia coachów oraz trenerów personalnych. Foto: Shutterstock

W sieci można spotkać setki mówców inspiracyjnych, trenerów i coachów. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi, czego potrzebujemy w życiu prywatnym i zawodowym. Dlatego chętnie sięgamy po pomoc specjalistów. Czy coaching nadal jest popularny? Po czym poznać, że trafiliśmy na odpowiedniego trenera?

  • Polskie społeczeństwo jest coraz bardziej świadomie, czego potrzebujemy w życiu prywatnym i zawodowym.
  • Coache i trenerzy personalni cieszą się sporą popularnością. Najchętniej wybierani są ci, których praca poparta jest sukcesami i doświadczeniem. 
  • Jak podkreślają eksperci, coaching nie ma za zadanie wyparcia pomocy psychologicznej czy psychoterapeutycznej.

– Coach jest osobą pomocową i misyjną. Na samym początku zagadnienia te spotykały się z niezrozumieniem. Podobnie jak pojęcia i kompetencje, które stoją za coachem czy trenerem – powiedziała Lilianna Kupaj, coach i superwizor.

– Wokół coachingu narosło sporo marketingu i PR-owych artykułów. Nie sądzę jednak, żeby dziedzina ta miała za zadanie wyprzeć pomoc psychologiczną czy psychoterapeutyczną – dodała. – W przypadku coacha lub trenera zawsze można oczekiwać, że wybrana przez nas osoba okaże nam dokumentację potwierdzającą jej kwalifikacje – radziła.

Kompetencje i doświadczenie 

– Za dobrym trenerem stoi jego historia życiowa. W przypadku coachów jest kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę. Głównym z nich jest przygotowanie tej osoby do pracy z drugim człowiekiem. Coach powinien wiedzieć, jak nawiązać kontakt, zbudować zaufanie oraz pracować z celem. Są to rzeczy, których uczy się podczas przygotowania do zawodu. Dopiero gdy zgromadzi się odpowiednie kompetencje, możliwe jest otrzymanie certyfikatu – wyjaśniał Mateusz Romiszewski, coach, trener rozwoju osobistego. 

– Niestety pojawiło się wiele osób, które na skutek osiągniętego sukcesu starają się doradzać innym. W tym zwodzie nie chodzi o długie wystąpienia przed publicznością, a o spotkanie w gabinecie. Należy ustalić terminarz spotkań i wyznaczyć ich cel. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie sprawdzenie, czy udało się go osiągnąć – zaznaczył.

Praktyka, nie teoria

– Coach powinien mieć własne doświadczenie zawodowe i biznesowe, a nie być teoretykiem. Warto zobaczyć, czym zajmował się do tej pory, z czego wynika jego ścieżka zawodowa oraz jaką wiedze posiada – radziła Paulina Łączek-Ciećwierz, doradca personalny.

– Parę lat temu coaching był bardziej pożądany niż teraz. Aktualnie obserwujemy obniżenie trendu i samego zapotrzebowania. Wielu klientów szuka trenera, który ma duże doświadczenie i odniósł sukces w prowadzeniu swoich zajęć – podkreśliła.  

Posłuchaj

4:14
Coach czy trener personalny? Kogo chętnie radzimy się o pomoc? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Aleksander Piotrkowicz
Data emisji: 10.02.2022
Godzina emisji: 13.22

zch 

 

Polecane