Cudowności wokół własnego domu. Jak zrozumieć i ocenić piękno przyrody?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cudowności wokół własnego domu. Jak zrozumieć i ocenić piękno przyrody?
Zimowe eksperymenty to świetny pomysł na spędzenie ferii w domu. Foto: Shutterstock

Czy odkrywanie skarbów przyrody jest możliwe w naszym własnym domu albo ogródku? Co zrobić, by najmłodszym nie nudziło się w czasie ferii?

– Zimą, gdziekolwiek mieszkamy, można robić dużo ciekawych rzeczy, na przykład obserwować ptaki. Bardzo polecam zbudować karmnik i podglądać gości, którzy do niego przylatują. Wiele z naszych ptaków przebywa na zimowiskach w Afryce lub na wschodzie Europy. Część nich jednak zostaje lub przylatuje na zimę – mówił w audycji "Zagadkowa niedziela" Wojciech Mikołuszko, popularyzator nauki.

 Jeśli udało nam się założyć karmnik, możemy teraz obserwować to, co się w nim dzieje. Przylatują do nas sikory: bogatki i modraszki. Bardzo walecznie próbują sobie wyrwać kawałek słoninki, słonecznika czy orzeszka. Pamiętajmy, by nie dokarmiać ich solonymi rzeczami, zaszkodzimy wtedy ptakom. Nie używajmy też raczej chleba – apelował.

Zmiany w przyrodzie

– Przy karmnikach widać, jak zmienia się nasza przyroda. Część ptaków jeszcze niedawno odlatywała na południe. Teraz, z powodu ocieplania się klimatu, rzadziej to robią i zostają w Polsce. Przykładem są np. szpaki – powiedział. – Żeby zainteresować się ptakami, wystarczy usiąść i wyłączyć telefon. Popatrzmy na karmnik, drzewa czy na trawnik w parku. Tam naprawdę bardzo dużo się dzieje. Wystarczy się skupić, to daje nagrodę. Dla mnie to jeden z lepszych sposobów na ładowanie baterii – dodał.  

Czytaj także:

Domowe eksperymenty i obserwacje 

– Można rysować, fotografować czy nagrywać dźwięki. Z tego mogą powstawać bardzo ciekawe dzieła, które będą inspirować do pięknej twórczości – podpowiadał Wojciech Mikołuszko. – Zachęcam nie tylko do obserwacji, ale też do przeprowadzenia małych eksperymentów. Wystarczą nam rzeczy, które pewnie część z nas ma już w domu – zachęcał.

– Bierzemy kubek i nalewamy trochę octu. Następnie do rękawiczki lateksowej wsypujemy sodę. Zakładamy rękawiczkę na szklankę i obserwujemy reakcję, która zachodzi. Ten eksperyment nazywa się "ręka Frankensteina". Jest trochę niebezpieczny, bo na koniec wybucha – mówił.

– Jest też drugi eksperyment, który nie narobi nam aż tyle bałaganu. Bierzemy wywar z czerwonej kapusty i dodajemy octu lub cytryny. Mikstura zabarwi się na kolor fioletowo-różowy. Możemy też eksperymentować z innymi płynami – opowiadał. Więcej można znaleźć w książce "Wielkie eksperymenty". 

Posłuchaj

45:13
Piękno przyrody we własnym ogródku (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Wojciech Mikołuszko (popularyzator nauki)
Data emisji: 6.02.2022
Godzina emisji: 9.09

zch

Polecane