Mała rzecz, a groźna dla Achillesa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mała rzecz, a groźna dla Achillesa
Biegając w zimie trzeba być bardzo ostrożnym i uważnymFoto: Shutterstock/Halfpoint

Zima i śnieg to nie jest powód, aby zaprzestać biegania. Ale trzeba to oczywiście robić rozsądnie i z głową. Są jednak rzeczy, które "niepokoją, a wręcz mrożą" Trójkowego eksperta biegowego i trenera biegania. O co chodzi?

  • Zimowe bieganie w krótkich skarpetkach może prowadzić do wychłodzenia okolic kostki i ścięgna Achillesa. To z kolei może skutkować poważnymi urazami
  • Rehabilitacja uszkodzonego ścięgna Achillesa jest bardzo trudna i żmudna

Zagrożenie dla "tylnej taśmy"

– To mnie czasami wręcz mrozi, kiedy widzę odsłonięte kostki, zwłaszcza u moich młodych podopiecznych. Ale wiek nie jest tutaj wyznacznikiem, bo widuję to u różnych biegaczy. Czemu dłuższa skarpetka o tej porze roku jest lepsza niż krótka, wygodna, którą lubimy? Dlatego, że na odcinku w okolicy Achillesa, kostki, skóra jest troszeczkę cieńsza – tłumaczy trener biegania Tomasz Domżalski. – Oprócz tego Achilles jest bardzo wrażliwym ścięgnem: biegacze wiedzą, jak ważny jest dla funkcjonowania całego układu tzw. tylnej taśmy. Przeziębienie lub wychłodzenie tego odcinka, oprócz tego, że może skutkować urazami przeciążeniowym, nadwyrężeniem samego Achillesa, wpływa zarazem na to, że jest nam zwyczajnie zimno – wskazuje.

– Możemy być ciepło ubrani w dobrej jakości kurtkę, odzież wierzchnią, bardzo dobre buty, ale jeśli zaniedbamy ten jeden fragment, to może spowodować, że nasz organizm, który jest jedną wielką całością, będzie musiał wydawać znacznie więcej energii na ogrzanie ciała. Energii, którą moglibyśmy poświęcić na trening – dodaje.

Przeczytaj także


Trudna i długa rehabilitacja

– Ścięgno Achillesa należy do tych, których rehabilitacja może trwać bardzo długo. Jest bardzo mocne, ale jednocześnie wrażliwe na urazy i trudno je rehabilitować, więc polecam wszystkim, aby o tej porze roku, czy nawet jesienią, kiedy jest chłodno, zakładali dłuższą skarpetkę – radzi Trójkowy ekspert. – Moda sprzyja, bo zauważam trend, że niektóre grupy lubią dłuższe skarpety, jest ona cool, jest modna. Ale być może ta moda nie dociera do wszystkich i w dalszym ciągu wiele osób biega z odsłoniętą kostką, co na pewno jest niekorzystne.


Posłuchaj

2:47
"Zimna kostka" to zagrożenie dla Achillesa (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Tomasz Domżalski (trener biegania)
Data emisji: 3.02.2022
Godzina emisji: 14.21

pr

Polecane