Nietoperze: nie ma się czego bać!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nietoperze: nie ma się czego bać!
Populacja nietoperzy w Polsce wzrastaFoto: Shutterstock/Rudmer Zwerver

W kulturze ludowej nietoperze były postrzegane jako reprezentanci ciemnych mocy, wysysający ludzką krew. Trend odwrócił dopiero walczący ze złem Batman. Niestety, popularna, choć niesprawdzona informacja, jakoby były źródłem koronawirusa, znowu obniżyła ich notowania. Na szczęście coraz więcej osób słucha przyrodników, według których rola nietoperzy w ekosystemie jest nie do przecenienia.

  • Na świecie zidentyfikowano ok. 1360 gatunków nietoperzy: zamieszkują całą kulę ziemską, z wyjątkiem Arktyki, Antarktyki i niektórych odizolowanych wysp oceanicznych.
  • Większość gatunków nietoperzy żywi się owadami, ale są również gatunki mięsożerne, roślinożerne i owocożerne. Trzy gatunki nietoperzy z Ameryki Południowej odżywiają się krwią ptaków i ssaków.
  • W Polsce dotychczas stwierdzono obecność 27 gatunków nietoperzy. Najpopularniejsze to nocek duży i podkowiec mały. Ich populacja w ostatnich latach znacząco wzrosła. Jak przypuszczają naukowcy, przyczyniło się do tego zaprzestanie stosowania bardzo toksycznych środków owadobójczych.

Krwiożerczy posłannicy mrocznych sił

– Nietoperze możemy spotkać w miejscach, które nam się źle kojarzą, bowiem często hibernują w katakumbach, na cmentarzach, bądź w jaskiniach i ciemnych zakamarkach – tłumaczy Wojciech Olma z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

– Już od czasów średniowiecznych czarownice były przedstawiane jako złowieszcze postaci, którym towarzyszą kot i nietoperz. Co ciekawe, dzisiejszy wizerunek kota jest zupełnie inny, natomiast nietoperz w naszej kulturze nie pozbył się tych negatywnych konotacji – wskazuje kulturoznawca dr Jakub Nowak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Nietoperze, które były i są zwierzętami nocnymi, podobnie jak sowy zyskały złą sławę. Mało się o nich wiedziało, były przeraźliwe: to nie są ładne kotki, które można pogłaskać. To wszystko spowodowało, że wampiry zostały powiązane z nietoperzami, jako siłami zła – dodaje kulturoznawca dr Małgorzata Bulaszewska z Uniwersytetu SWPS.

Ocalony świat – odc. 6 – Głową w dół/YouTube Lasy Państwowe


Niegroźny, ale ważny element ekosystemu

Czas wreszcie obalić mity dotyczące nietoperzy: te latające ssaki nie wplątują się we włosy, a gatunki, które żyją w Polsce, a nawet w Europie, nie żywią się krwią. – Ogólnie nietoperze nie są groźne: to nie są zwierzęta, które mogą nas zaatakować, gdyż są głównie owadożerne – wyjaśnia Wojciech Olma.

Przeczytaj także


Poznańscy naukowcy podsumowali blisko 70 lat obserwacji nietoperzy z Ojcowskiego Parku Narodowego i okolic. Wnioski są optymistyczne: coraz więcej nietoperzy zimuje w europejskich jaskiniach, choć jeszcze 40 lat temu ich populacja była niewielka. – Od końca lat 90. nocek duży i szczególnie podkowiec mały, dwa najpopularniejsze w Polsce gatunki, zaczęły odrabiać straty populacyjne – mówi prof. Witold Grzewiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Podkowiec mały notuje wręcz najwyższą w historii liczebność – dodaje.

Zakochani w nietoperzach, "Fakty" 04.03.2013/YouTube Fakty TVP3 Wrocław


Posłuchaj

3:55
Pożyteczny jak... nietoperz (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: "Zapraszamy na weekend"
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Monika Suszek
Data emisji: 29.01.2022
Godziny emisji: 6.21

pr

Polecane