Andrzej Wajda i Suwałki: co mają wspólnego?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Andrzej Wajda i Suwałki: co mają wspólnego?
Andrzej WajdaFoto: Shutterstock/BeeZeePhoto

O bliskich związkach Andrzeja Wajdy z Suwałkami mówi się stosunkowo niewiele. Tymczasem wybitny reżyser urodził się tutaj i spędził pierwsze osiem lat życia, a w jego filmowej twórczości Suwalszczyzna w tej czy innej formie powraca zaskakująco często. W Muzeum Okręgowym w Suwałkach trwa wystawa WAJDA Suwałki.

  • Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach
  • ojciec reżysera, porucznik Wojska Polskiego Jakub Wajda, służył w Suwałkach jako dowódca artylerii 44 pułku piechoty
  • w marcu 1934 roku rodzina Wajdów przeniosła się do Radomia
  • wystawa WAJDA Suwałki potrwa do końca stycznia, potem będzie prezentowana za granicą

Senator ziemi suwalskiej

– Reżyser spędził tutaj pierwszych osiem lat swojego życia, czyli te, które potem na długo zostają w pamięci, do których często się wraca. I Andrzej Wajda wracał tu w myślach i pisał o Suwałkach w swoich wspomnieniach – opowiada dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. – Do Suwałk wrócił już w latach dojrzałych, zostając w latach 1989-91 senatorem ziemi suwalskiej. Wtedy sprowadzał do Suwałk teatry, dbał o rozwój suwalskiej kultury. W tym samym roku, kiedy został nagrodzony honorowym Oscarem, został także honorowym obywatelem Suwałk – wylicza.

– W roku 2014, dwa lata przed śmiercią, przekazał do suwalskiego muzeum piękne kopie swoich zdjęć z dzieciństwa z ojcem, matką, bratem – dodaje.

Filmy, szabla, Suwałki

Zorganizowana w 2019 roku w Krakowie i przeniesiona do Suwałk wystawa WAJDA jest poświęcona twórczości filmowej wybitnego reżysera i wieńczy obchody Roku Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Z wystawy można dowiedzieć się także, jakie związki łączyły Andrzeja Wajdę z Suwałkami, a przede wszystkim, dlaczego temu artyście należy się miejsce w panteonie zasłużonych mieszkańców miasta.


WAJDA Suwałki plakat WAJDA Suwałki plakat

Na trzech przestrzeniach wystawowych muzeum zaprezentowano m.in. fotosy z ikonicznych filmów, zdjęcia reżysera stojącego za kamerą, fragmenty scenariuszy, opisów i rysunków z planów filmowych oraz wiele listów (m.in. Jarosława Iwaszkiewicza) i pamiątek rodzinnych (jedną z nich jest odnaleziona po wielu latach szabla oficerska Jakuba Wajdy, którą syn Andrzej ukrył w 1939 roku, a odzyskał dopiero kilka lat przed śmiercią).

Na ekranach pokazywane są sceny z jedenastu filmów. Zaprezentowane zostały również najważniejsze nagrody filmowe, w tym Oscar z 2000 roku za całokształt twórczości, oraz Złoty Lew z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Obie statuetki są dowodem uznania, jakim cieszyła się na świecie sztuka filmowa polskiego reżysera.

Wernisaż wystawy – Wajda Suwałki/YouTube tvs24 Suwalszczyzna


"Pan Tadeusz" i rodzinne mieszkanie

– Związki Andrzeja Wajdy z Suwalszczyzną były wielkie, a dawał im wyraz m.in. sprowadzając tutaj ekipę filmową i kręcąc plenery do "Pana Tadeusza". Miał też szansę tuż przed śmiercią być po raz ostatni w Suwałkach, odwiedzić mieszkanie, w którym się wychowywał – mówi dyrektor Borowski.


Posłuchaj

4:24
Wystawę WAJDA Suwałki można zobaczyć tylko do końca stycznia (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Jerzy Brzozowski (dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach)
Data emisji: 17.01.2022
Godzina emisji: 11.37

mat. prasowe/pr

Polecane