Sylwester w domu? Spróbuj planszówek!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sylwester w domu? Spróbuj planszówek!
Gry planszowe mogą okazać się świetną rozrywką nie tylko dla rodzin, ale również dla spotykających się grup przyjaciół i znajomych. Foto: Shutterstock

Planszówki są jedną z najchętniej wybieranych atrakcji podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Dlaczego je pokochaliśmy? W co teraz gramy? Jak gry zmieniały się na przestrzeni lat?

Łatwa dostępność, przejrzyste reguły i walory integracyjne. To zalety planszówek, które coraz częściej goszczą na naszych stołach podczas spotkań towarzyskich. Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych planszówek na świecie jest "Monopoly". Gra stworzona w 1935 roku w sylwestra obchodzi swoje 86 urodziny. – Kupno, sprzedaż, budowa domu, inwestycje, a może opłata czynszu? Mimo tematyki dotyczącej świata dorosłych gra zainteresowała całe pokolenia starszych dzieci i młodzieży – usłyszeliśmy w materiale. 

Kultowa gra

– To tytuł kultowy i kluczowy dla historii gier planszowych. Pozycja ta jest rozpoznawalna i ma walory edukacyjne. Do tej pory jej mechanika jest taka sama jak w latach trzydziestych, gdy powstawała. Jest więc nieco podstarzała, co wciąż nie przeszkadza w dobrej zabawie i w pożytecznym spędzaniu czasu nad planszą. "Monopoly" pokazała, że gra może być poważna. Wcześniej tego typu rozrywki kojarzyły się z typowo dziecięcymi – opowiadał Michał Sieńko z fundacji animatorów i twórców kultury.

– Z czasem gry zaczęły nawiązywać nie tylko do problemów dnia codziennego. Pojawiły się tytuły czerpiące z gatunku fantasy czy te oparte na filmach. Po rozpowszechnieniu się na rynku komputerów gry analogowe stanęły do rywalizacji. Dziś ponownie święcą triumfy – dodał.


Czytaj także:

Rozwój planszówek

– Na rozwój zainteresowania planszówkami wpłynęły dwa czynniki: dostęp do informacji o tych grach oraz ich dostępność w sklepach. Po 2000 roku nastąpił rozkwit platform, które pozwoliły graczom komunikować się między sobą. Fani gier mogli dogadywać się, poznawać i wymieniać wrażeniami z rozgrywek. Wszystkie te czynniki niesamowicie rozkręciły rynek. Dziś wystarczy kupić planszówkę w sklepie internetowym lub wybrać którąś z dostępnych w sklepach stacjonarnych – wyjaśniał Marcin Korzeniecki, prezes stowarzyszenia gier planszowych.

Posłuchaj

5:03
Sylwester w domu? Spróbuj planszówek! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Fani z całego świata 

– Klubów gier planszowych istnieje w Polsce ponad osiemdziesiąt. Ludzie zrzeszają się i spotykają cyklicznie. Gracze komunikują się ze sobą poprzez platformy w mediach społecznościowych i spotykają na olbrzymich zlotach. Pandemia mocno wywróciła ten świat. Z drugiej jednak strony spowodowała, że osoby, które nigdy się nimi nie interesowały, zaczęły grać – podsumował Marcin Korzeniecki. 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 7.13

zch

Polecane