Wygodne buty to podstawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wygodne buty to podstawa
Foto: źr. fischer

Buty narciarskie, są tak samo ważne jak narty.Właściwy ich dobór to duża sztuka. Muszą, jak to się mówi "trzymać nogę" i jednocześnie być wygodne.

Współczesne buty narciarskie to zaawansowane technologicznie cudeńka. Są konstruowane w taki sposób, by z jednej strony dopasowywały się do nogi, a z drugiej,  nie uwierały i nie tamowały krążenia krwi w stopach. Jednak każdy model buta jest inny, tak jak każdy ma nieco inaczej zbudowaną stopę.

Aby dobrać odpowiednie buty, powinniśmy poświecić na to dużo czasu i przymierzyć ich jak najwięcej..

Źle dobrane buty, za luźne czy za ciasne to koszmar każdego narciarza. Mogą zniechęcić do uprawiania tego sportu a wakacje zamienić w koszmar jak z horroru.

Dobrze dopasowany but powinien "trzymać" stopę, czyli uniemożliwić uniesienie pięty, gdy but jest zapięty. Nie powinien być za ciasny z boku stopy, ani w podbiciu.

Nie wolno kupować za dużego buta w nadziei, że założymy jedną skarpetkę więcej i jakoś to będzie.

Buty należy mierzyć na jedną, cienką skarpetkę. Buty narciarskie są tak konstruowane, by poza komfortem jazdy dawały też komfort termiczny.

Gdy już kupimy buty narciarskie warto w nich przed wyjazdem na stok posiedzieć w domu. Jak w kapciach. Może to niezbyt komfortowe domowe obuwie, ale ważne, żeby but nieco "ułożył się do nogi". Wtedy na stoku na pewno nie będzie nas nigdzie uwierał.

 

 

Andrzej Szozda

Polecane