Od idei do przejazdu – ile trwa budowa nowych dróg (i dlaczego tak długo)?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od idei do przejazdu – ile trwa budowa nowych dróg (i dlaczego tak długo)?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Stockr

Asfalt równy jak stół, bezkolizyjne skrzyżowania i czytelne oznakowanie - nic nie cieszy kierowców tak bardzo, jak nowe drogi. Zanim pojawiają się one na mapach nawigacji mija jednak naprawdę dużo czasu...

To nawet 10 - 11 lat!

Najbardziej widoczne dla kierowców prace - sprzęt, układanie nawierzchni czy montowanie barier energochłonnych - znajdują się na szarym końcu wieloetapowego procesu tworzenia dróg.

Wszystko zaczyna się bowiem od pomysłu. Te znajdują się w rządowych strategiach oraz są wypracowywane przez zarządców dróg – w Polsce to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Urzędnicy stwierdzają np., że potrzebne jest połączenie dwóch rozbudowujących się miast lub podwyższenie standardu istniejącej trasy. Powstaje wtedy studium korytarzowe. Określa się w nim, że dwa punkty (np. miasta) połączy droga w danym korytarzu (który często ma szerokość kilku kilometrów).

"

Korytarz dla planowanej dużej obwodnicy Warszawy ma w tej chwili szerokość 5 km - tłumaczy rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak.

Posłuchaj

1:04
Pomysł na drogę - dwa źródła (Rozrusznik/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

-


Posłuchaj

0:33
Uszczegóławianie projektu - do czego jest potrzebne? (Rozrusznik/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

-


Wreszcie można ogłosić przetarg! Potrzebujemy przecież przedsiębiorstwa, które zbuduje nową drogę. Przy większości prowadzonych w ostatnich latach inwestycji, firma wykonująca projekt realizuje też budowę. Inwestor (np. GDDKiA) wybiera przedsiębiorstwo spośród wszystkich złożonych ofert. Po podjęciu decyzji można wreszcie podpisać umowę.

Kiedy rozpoczną się prace?

Wykonawca nowej drogi ma 10 miesięcy na stworzenie projektu oraz kolejne 7 na uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Gdy to się uda, można symbolicznie wbić pierwszą łopatę!

Posłuchaj

0:35
Podpisanie umowy o projekt i budowę. Co dalej? (Rozrusznik/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

0:57
Nieustanna kontrola jakości! (Rozrusznik/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

-


Posłuchaj

1:00
Pozwolenie na użytkowanie. Czy to koniec wszelkich prac? (Rozrusznik/PRK)
+
Dodaj do playlisty
+

Za nami ok. 10 lat żmudnej pracy urzędników, projektantów, robotników, kontrolerów i służb. W końcu można przeciąć wstęgę i cieszyć się z możliwości jazdy świeżym jak poranna rosa asfaltem!


P. Michalski


CZYTAJ TAKŻE:


Polecane