Opera z Chopinem w Teatrze Wielkim w Łodzi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Opera z Chopinem w Teatrze Wielkim w Łodzi
Pomnik Fryderyka Chopina w Warszawie Foto: shutterstock/Magdalena Paluchowska

Opera "Chopin" to opowieść oparta na życiorysie i muzyce Fryderyka Chopina, urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. Dzieło powstało z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki kompozytora. Twórcą opery jest Giacomo Orefice, który swoją partyturę w całości oparł na dokonaniach polskiego wirtuoza. Czego możemy się spodziewać po operze "Chopin"? 

Mimo że Fryderyk Chopin nie skomponował żadnej opery, teraz zarówno on, jak i jego twórczość stali się tematem jednej z nich. – Każdy kompozytor tamtego czasu mógł rozważać popularność i sławę, jakie przynosiło skomponowanie opery. Chopin nie zdecydował się nigdy na podjęcie takiego kroku. Mimo to teatr operowy wielokrotnie sięgał po jego twórczość. Z jednej strony wykorzystywał ją jako temat. Tym razem mówimy jednak o dziele niesamowitym, które nie ma precedensu w całej historii muzyki – powiedział Adam Banaszak, kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej. 

– Giacomo Orefice napisał operę, której tematem jest nie tylko swobodnie potraktowany życiorys Chopina, ale też zebrał wszystkie jego melodie. Muzyka Chopina została przepisana na aparat wykonawczy typowy dla opery, czyli na chór, solistów i orkiestrę – dodał.

Posłuchaj

10:51
"Chopin". Niezwykła opera o niezwykłym kompozytorze (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Chopin"

– Myśląc  o "Chopinie" i biografii zawartej w operze, mówimy o pewnych obrazach, takich jak Boże Narodzenie spędzone w Polsce, tragiczny wypadek, którego Chopin był świadkiem na Majorce, czy śmierć w Paryżu. Nie ma w tym żadnych odniesień do życiorysu pomnikowego, który znamy ze szkoły. To niebywała impresja. Pewnego rodzaju ducha operowego możemy odnaleźć w jego muzyce, mimo że sam żadnej opery nie napisał. Teraz to tym ciekawszy eksperyment i niespodzianka dla ucha – przekonywał gość "Trójki przed południem". 

– Nie ma drugiego kompozytora, który tak bardzo jak Chopin poświęciłby się jednemu instrumentowi. Ostatnio pomyślałam sobie, że my, by stworzyć pewien świat muzyki, potrzebujemy ogromnego budynku i ponad czterystu etatowych pracowników opery. Chopinowi wystarczył jeden fortepian i dziesięć palców – zauważył. 

Świat Chopina

 – Śledząc zmagania Konkursu Chopinowskiego, co chwilę uśmiecham się, myśląc jak zupełnie inaczej jest, gdy mówimy o dziele przetranskrybowanym na orkiestrę. W przypadku naszego teatru nie staramy się ścigać z interpretacjami pianistycznymi, ale odnaleźć w nich to, co typowe dla języka operowego. Dzięki temu czujemy się  jak w domu, a nie jak ktoś, kto udaje – podsumował Adam Banaszak. 

Operę "Chopin" można usłyszeć w Teatrze Wielkim w Łodzi. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość:  Adam Banaszak (kierownik muzyczny Opery Wrocławskiej)
Data emisji: 12.10.2021
Godziny emisji: 11.26, 11.33

zch

Polecane