Michał Barański – muzyczny matematyk

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Michał Barański – muzyczny matematyk
Michał BarańskiFoto: mat. promocyjne

Kontrabasista i gitarzysta basowy, mający rzadką umiejętność łączenia szybkości z precyzją grania, był gościem tego wydania audycji Mateusza Krautwursta. Opowiedział m.in. o fascynacji muzyką indyjską, swoim ideale muzyka i trudnościach w podróżowaniu z instrumentem o wielkich gabarytach.

Dla Michała Barańskiego muzyka jest nie tylko formą artystycznego wyrazu, ale również matematyką, w której liczy się idealna precyzja. – Muzyka w tej chwili idzie w kierunku bardziej skomplikowanych podziałów rytmicznych, rozwija się raczej w kierunku rytmicznym niż harmonicznym. Trzeba grać profesjonalnie, a ja jestem ze Śląska, więc rzetelność w pracy jest u mnie bardzo pożądana – mówił gość "Serdecznych dźwięków".

W łączeniu muzycznych fraz z matematycznymi regułami pomaga technika  wokalna wywodząca się z Indii, zwana konnakol. Barański opanował ją do perfekcji, a próbkę swych umiejętności dał podczas rozmowy z Mateuszem Krautwurstem.

"

Basista zaznaczył, że innych artystów szanuje nie tylko za wirtuozerię, ale również za umiejętność grania przestrzennego i odpowiedniego stopniowania dramaturgii w granym utworze. – Najbardziej cenię takich muzyków, którzy, jeżeli jest ku temu sposobność, zagrają tak szybko, że dziwisz się, że to jest w ogóle możliwe. A potem jest wycofanie, odczekanie i granie bardzo prosto. To jest dla mnie ideał.


Posłuchaj

50:49
Michał Barański – muzyczny matematyk (Serdeczne dźwięki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kontrabas, którego często używa Barański, nie jest najbardziej poręcznym przedmiotem przy przemieszczaniu się na dalekie odległości. Muzyk opowiedział o przygodzie, która przydarzyła mu się kiedyś podczas podróży lotniczej. – Gdy miałem trasę po Rumunii ze Zbigniewem Namysłowskim, ambasada wykupiła mi dodatkowe miejsce na kontrabas w samolocie. Okazało się, że był to malutki embraer i pani stewardesa powiedziała, że instrument się nie zmieści. Najpierw chciała, bym go oddał do luku bagażowego, na co się absolutnie nie zgodziłem. Ostatecznie włożyliśmy go do toalety. Na dodatek przez jakieś wymogi bezpieczeństwa musiałem przenosić ten kontrabas w trakcie lądowania, kiedy były totalne turbulencje. Jakoś się udało, ale nie chciałbym, żeby coś takiego się powtórzyło.

The Bennie Maupin Quartet – "Escondido", źródło: YouTube / The Bennie Maupin Quartet - temat

Michał Barański występował m.in. w Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Berklee Performance Center w Bostonie oraz na Vail Jazz Festival w Colorado, a z jego umiejętności korzystali tacy artyści, jak: Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Aga Zaryan, Kuba Badach, Dorota Miśkiewicz czy Natalia Niemen. Jest też wykładowcą akademickim i kompozytorem. Wiosną 2022 roku ma się ukazać jego debiutancki solowy album.

Lista utworów:

 1. Kuba Badach – "Dzień dobry, Mr. Blues"
 2. Kuba Badach – "Leniwy diabeł"
 3. Avishai Cohen – "Ani Aff"
 4. Frank McComb – "Love Natural"
 5. The Bennie Maupin Quartet – "Escondido"
 6. Kuba Więcek & Paulina Przybysz – "Kwiateczki"
 7. Tigran Hamasyan – "The Cave of Rebirth"
 8. Kuba Więcek – "Jazz Masala"
 9. Dhruv feat. Kalpana Patowary – "Baare Baare"

***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 27.09.2021
Godzina emisji: 23.07

kc

Polecane