Cudowne rytmy świata w stolicy. Milo Kurtis o festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Cudowne rytmy świata w stolicy. Milo Kurtis o festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021
Milo KurtisFoto: PR

Na drugą edycję festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021 trzeba było czekać aż 19 lat, ale było warto! Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, Asmaaa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Huun-Huur-Tu oraz sam twórca wydarzenia Milo Kurtis w towarzystwie Dave'a Douglasa – m.in. tych wykonawców będzie można usłyszeć w dniach 23-26 września przed Pałacem Kultury i Nauki.

Powrót po 19 latach

Festiwal Muzyka Świata – Warszawa 2021 to wydarzenie na kulturalnej mapie Polski, którego misją jest promocja muzycznej różnorodności kulturowej – każdy koncert jako odrębna forma muzyczna będzie stanowił możliwość zaprezentowania publiczności idei "Muzyki Świata", od tradycyjnej poprzez klasyczną do elementów muzyki popularnej i free jazzu. – Pierwszy festiwal zrobiłem w 2002 roku i musiałem czekać 19 lat, by zrobić go ponownie – podkreślił multiinstrumentalista i twórca Muzyki Świata Milo Kurtis.

Posłuchaj

49:43
Milo Kurtis zaprasza na festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021 (Leniwe Przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Muzyka Świata.jpg
Muzyka Świata – Warszawa 2021

Emir Kosturica w roli muzyka i inni

W tym roku w ramach festiwalu w namiocie obok Pałacu Kultury uczestnicy festiwalu usłyszą brzmienia z USA, Maroko, Serbii i Republiki Tuwy. Koncerty odbędą się między 23 a 26 września. – Festiwal rozpoczyna Emir Kosturica i The No Smoking Orchestra. W piątek będzie Dave Douglas, przez wielu uważany za aktualnie najwybitniejszego trębacza jazzowego na świecie. W Nowym Jorku gra wraz z Johnem Zornem coś w rodzaju ''jazzu żydowskiego''. Zagram z nim muzykę MILO Ensemble, zespołu z którym współpracuję od trzech lat – opowiada Milo Kurtis. – Następnego dnia będzie Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou – cztery dziewczyny z Maroka. To pierwsze kobiety śpiewające pieśni, które do tej pory śpiewali tylko mężczyźni – zachęca.

Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra - Unza Unza Time (Official Video)/Radio Nostalgia

Trzy dźwięki na raz

W niedzielę 26 września festiwal zakończy najsłynniejszy zespól w kręgach fanów muzyki świata, pochodzący z republiki Tuwy Huun-Huur-Tu. – Są znani ze śpiewu gardłowego, co znaczy, że każdy z nich potrafi wydobywać z siebie trzy dźwięki na raz. Nagrywali z Kronos Quartet i Frankiem Zappą, a dla mojego pokolenia Frank Zappa to bohater – mówił artysta w rozmowie z Anną Popek.

Huun‐Huur‐Tu - Full Performance (Live on KEXP)/KEXP

W audycji ponadto:

  • Perkusistka jazzowa Dorota Piotrowska o projekcie "Sisters In Jazz".
  • I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego, którego znamy przede wszystkim jako autora melodii "Warszawianki". Co znalazło się w programie wydarzenia? O tym kompozytor Jan Miłosz Zarzycki.
  • Andrzej Dziedzic, pływak i autor książki "Liczy się każdy oddech" o swoich zwycięskich zmaganiach z nowotworem oraz o tym, jak uzbroić swój organizm w pozytywne podejście do życia.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Goście: Dorota Piotrowska (perkusistka jazzowa), Andrzej Dziedzic (pływak, autor książki "Liczy się każdy oddech"), Jan Miłosz Zarzycki (kompozytor, autor programu I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Karola Kurpińskiego), Milo Kurtis (multiinstrumentalista, twórca festiwalu Muzyka Świata – Warszawa 2021)
Data emisji: 19.09.2021
Godzina emisji: 10.08

mat. promocyjne/kr

Polecane