Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Unikalna międzywojenna kolekcja. Wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku
Reprodukcja obrazu Tamary Łempickiej na okładce pisma "Die Dame" z 1929 r.Foto: wikimedia/minimal use

Zbieranie eksponatów zajęło prawie 15 lat, ale warto było czekać. Od 4 września możemy oglądać wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku. To największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art déco w Polsce. 

Tamara Lempicka 1200.jpg
Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Art déco –  kontynuacja stylu secesyjnego

Zgeometryzowane formy, nadawanie piękna przedmiotom użytkowym, żywa kolorystyka i drogie materiały – to główne cechy stylu art déco ("art décoratif" – "sztuka dekoracyjna"). 

– Z jednej strony to styl, który inspirował się wątkami klasycznymi czy wątkami sztuki ludowej, np. stylem zakopiańskim, ale z drugiej strony czerpał z nurtów awangardowych. Stąd stanowi interesującą, wielowątkową i bardzo ciekawą kompilację tych wszystkich inspiracji – wyjaśnia kustosz wystawy Agnieszka Kaniewska-Płocieniak. – Muzeum Mazowieckie w Płocku od wielu lat jest znane jako muzeum secesji. Można powiedzieć, że art déco jest kontynuacją stylu secesyjnego, ale już w zupełnie innym, nowoczesnym wydaniu. Dlatego pomysł stworzenia tej ekspozycji  był dosyć naturalny.

Posłuchaj

5:48
Czym jest styl art art déco? "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Szalone lata 20.

Odwiedzającym wystawę "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" towarzyszy klimat szalonych lat 20. ubiegłego stulecia.

– Przez 15 lat gromadziliśmy eksponaty i komplety mebli. To, co jest istotne dla tych aranżacji wnętrz, to przepiękne, fascynujące bardzo interesujące komplety mebli. Udało nam się kupić naprawdę dobre przykłady polskiego art déco. Dzisiaj o takie przykłady jest już bardzo ciężko. Stąd ta kolekcja stanowi unikalną wartość – podkreśla gość "Trójki przed Południem".

Najważniejszy eksponat

Perłą w koronie wystawy jest jednak obraz Tamary Łempickiej (1898 - 1980), polskiej malarki epoki art déco. Namalowana w 1950 roku "Martwa natura" jest jednym z dwóch obrazów artystki znajdujących się na terenie Polski.

Posłuchaj

5:06
Obraz Tamary Łempickiej na wystawie "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

– Jej obrazy są związane z modelowaniem postaci za pomocą sztucznego światła. Ta sztuczność jest typowa dla epoki, która kojarzy się nam z blichtrem, przyjęciami, fantastycznym wieczorami w gronie zamożnych przedstawicieli środowiska Paryża, Wiednia czy chociażby Warszawy. Stąd utożsamiamy te postaci i klimat panujący w jej malarstwie właśnie z tamtą epoką. Łempicką znamy z portretów kobiet, natomiast w późniejszych latach zainteresowała się ona światem przedmiotów i malowała martwe natury – opowiada Agnieszka Kaniewska-Płocieniak.

Wystawa art déco Muzeum Mazowieckiego w Płocku - wielkie otwarcie 4 września!/Muzeum Mazowieckie w Płocku

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Agnieszka Kaniewska-Płocieniak (kustosz wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco" w Muzeum Mazowieckim w Płocku)
Data emisji: 8.09.2021
Godzina emisji: 9.29, 9.39

kr

  


Polecane