Szczecin Music Fest. Anna Maria Jopek z "Przestworzami"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szczecin Music Fest. Anna Maria Jopek z "Przestworzami"
Projekt "Przestworza"Foto: mat. promocyjne

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji Szczecin Music Fest będzie Anna Maria Jopek, która zaprezentuje swój najnowszy projekt zatytułowany "Przestworza".

Szczecin Music Fest jest jednym z najciekawszych wydarzeń muzycznych w regionie, mocnym punktem na kulturalnej mapie miasta od wielu lat. To inicjatywa, dzięki której od 2004 roku mieszkańcy Szczecina i regionu mogą uczestniczyć w koncertach gwiazd o międzynarodowej sławie takich jak: Katie Melua, Macy Gray, Suzanne Vega, Goran Bregovic, Paco De Lucia, Gotan Project, Mariza, Sinead O'Connor, Herbie Hancock, Zaz, Pat Metheny, Chick Corea, Hugh Laurie, Chris Botti, Marcus Miller, Jan Garbarek, Cesaria Evora, Selah Sue, Lisa Gerrard, Bobby McFerrin, Morcheeba, Bobby McFerrin i wielu innych.

Łącznie w ramach Szczecin Music Fest odbyło się już prawie 100 koncertów. Od początku powstania ideą festiwalu jest prezentacja najlepszych i najciekawszych wykonawców muzyki świata (world music), jazzu oraz muzyki z gatunku crossover – czyli artystów wykraczających poza standardowe ramy poszczególnych stylów.

W koncertach Szczecin Music Fest uczestniczyło już ponad 100 tys. osób! Koncerty odbywają się w najpiękniejszych miejscach w Szczecinie – Filharmonii i na Zamku Książąt Pomorskich – i cieszą się zainteresowaniem nie tylko lokalnych melomanów, ale również słuchaczy z innych regionów Polski oraz krajów ościennych (Szwecja, Dania, Niemcy).

Od lat Szczecin Music Fest jest synonimem ciekawych, wartych zobaczenia koncertów. Koncerty SMF odbywają się od 2004 roku. W 2020 roku epidemia COVID-19 uniemożliwiła przeprowadzenie koncertów zgodnie z założonym planem. Celem organizatorów jest kontynuacja tej wyjątkowej inicjatywy, dzięki której szczecińska publiczność od lat ma szansę na muzyczne spotkanie z wybitnymi muzykami z całego świata.

ANNA MARIA JOPEK – 31 sierpnia 2021, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

"Przestworza" to najnowszy projekt artystki, do którego zaprosiła cenionych i niezwykle utalentowanych polskich muzyków. Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Piotr Wojtasik, odpowiedzialny również za aranże, a całości dopełni znakomity zespół w składzie: Dominik Wania, Maciej Sikała, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski, Piotr Nazaruk oraz Atom String Quartet.

Przestworza to... Anna Maria Jopek / Anna Maria Jopek

Wiosną 2020 roku Anna Maria Jopek zaprezentowała nowy projekt, do którego zaprosiła artystów znad Wisły, których podziwiała od lat. Szlachetność i czystość ich gry uczyniły z nich mistrzów.

Kierownictwo muzyczne nad projektem objął Piotr Wojtasik, odpowiedzialny również za aranże, a całości dopełni znakomity zespół w składzie:

  • Maciej Sikała – saksofony
  • Dominik Wania fortepian
  • Robert Kubiszyn  kontrabas
  • Pawel Dobrowolski  perkusja
  • Piotr Nazaruk  głos, klarnet basowy, instrumenty perkusyjne
  • kwartet smyczkowy Atom String Quartet

Szczecin Music Fest 2021. Anna Maria Jopek zaprezentuje projekt "Przestworza" (mat. promocyjne) Szczecin Music Fest 2021. Anna Maria Jopek zaprezentuje projekt "Przestworza" (mat. promocyjne)

"Przestworza" – to tytuł, który przyszedł na myśl prawie natychmiast, ale przed nim było najważniejsze: ludzie, wymarzona obsada. Udało się zaprosić takich artystów, których gra i postawa w muzyce ucieleśniają wszystko, w co wierzę i za czym nieustannie tęsknię. Czekam na to, jakie równanie napisze muzyka dla tej konfiguracji ludzkiej i repertuarowej. I wiem, mówi mi to przeczucie tak silne jak moja potrzeba wolności, że to będzie inne od wszystkiego, co było kiedykolwiek wcześniej – zapowiada Anna Maria Jopek.

"Przestworza" to muzyka premierowa, stworzona specjalnie na to spotkanie, usłyszymy w niej frazy i tematy tradycyjne, a także zupełnie nowe kompozycje. Będzie akustycznie, szeroko, przestrzennie i w najpiękniejszych salach koncertowych w Polsce. 

***

W ramach Szczecin Music Fest wystąpiła już Carminho – jedna z największych współczesnych gwiazd muzyki fado (23 lipca), przed nami jeszcze koncert Richarda Bony – genialnego basisty z Kamerunu (4 września).

Polecane