"Problem zagrożenia terrorystycznego może wrócić". Mateusz Piotrowski o konsekwencjach chaosu w Afganistanie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Problem zagrożenia terrorystycznego może wrócić". Mateusz Piotrowski o konsekwencjach chaosu w Afganistanie
Mateusz Piotrowski: amerykańskie sankcje uderzą w RosjęFoto: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

– Amerykańska administracja nie doszacowała szans na przejęcie władzy przez talibów i pokładała zbyt dużą nadzieję w afgańskich władzach i tamtejszej armii – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski, analityk ds. USA w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Amerykanista pytany o to, jakie obrazki z Afganistanu w ostatnim tygodniu utkwiły mu najbardziej w pamięci, wyznał, że te z ewakuacji ambasady amerykańskiej w Kabulu, z pasa startowego na stołecznym lotnisku oraz zdjęcia ludzi, którzy "desperacko próbowali się ewakuować".  To były okropne obrazy – przyznał Piotrowski.

Najczęściej czytane

Przyznał, że Stany Zjednoczone, opuszczając Afganistan w taki sposób, same doprowadziły do chaosu, eskalacji nastrojów i "marszu talibów na Kabul". Ekspert podkreślił, że prezydent Stanów Zjednoczonych w swoim przemówieniu odnośnie do sytuacji na Bliskim Wschodzie bronił decyzji o wyprowadzeniu wojsk z Afganistanu. – Nie starał się jakkolwiek przyznać do tego, skąd ten chaos nagle powstał, dlaczego amerykańska administracja nie doszacowała szans na przejęcie władzy przez talibów i pokładała zbyt dużą nadzieję w afgańskich władzach i tamtejszej armii – tłumaczył.

trump free 1200.jpg
"Trzeba było najpierw zniszczyć bazy, a potem wycofać wojsko". Trump krytykuje strategię Bidena w Afganistanie

– Joe Biden przyjmuje retorykę, jakby Afganistan był ziemią niczyją – zauważył Piotrowski.

Najczęściej czytane

Odrodzenie zagrożenia terrorystycznego

Gość audycji odniósł się do fragmentu wypowiedzi przemówienia Joe Bidena dotyczącego celu misji w Afganistanie. Prezydent USA powiedział, że "celem misji w Afganistanie nigdy nie było budowanie państwa ani demokracji", ale zwalczenie terroryzmu i Al-Kaidy. Piotrowski ocenił, że gdyby tak było, to USA wycofałyby się z Afganistanu po zabiciu Osamy bin Ladena.  Prezydent Barack Obama, którego zastępcą był Joe Biden, nie zrobił tego, gdyż uważał, że państwowość afgańska jest za słaba, a talibowie są zbyt silni i może dojść do zmian politycznych  powiedział.

Posłuchaj

12:58
Mateusz Piotrowski o tym, jak rozwinie się sytuacja w Afgnistanie (Letni Salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Dodał, że trudno jest przewidzieć, czy talibowie utrzymają władzę w Afganistanie. Analizował przy tym zagrożenia, które mogą powrócić.  Problem zagrożenia terrorystycznego dla USA może wrócić w ciągu dwóch lat  prognozował ekspert.

***

Tytuł audycji: "Letni salon Trójki"
Prowadził: Marcin Jagiełowicz
Gość: Mateusz Piotrowski (PISM)
Data emisji: 20.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st/mk

Polecane