"Nie spotykamy się z wzajemnością". Jabłoński o próbie nawiązania dobrych relacji z Izraelem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie spotykamy się z wzajemnością". Jabłoński o próbie nawiązania dobrych relacji z Izraelem
Wiceszef MSZ Paweł JabłońskiFoto: Facebook/Paweł Jabłoński

– Polska spotyka się obecnie z wrogością, atakami i agresją, których nie oglądaliśmy, jeśli chodzi o działania Izraela w stosunku do jego największych przeciwników – zaznaczył w Programie 3 Polskiego Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

W reakcji na podpisanie przez prezydenta nowelizacji k.p.a. izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył na Twitterze, że "Polska zaaprobowała – nie po raz pierwszy – niemoralną, antysemicką ustawę". Poinformował również, że polecił charge d'affaires ambasady w Warszawie, aby natychmiast wrócił do Izraela na konsultacje. Zasugerował przy tym, by ambasador Polski w Izraelu "przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania".

Paweł Jabłoński screen 1200.png
Wiceszef MSZ: Polska potępia instrumentalne wykorzystywanie Holokaustu

Paweł Jabłoński podkreślił, że Marek Magierowski pozostanie ambasadorem Polski w Izraelu.  Nie było żadnych decyzji z naszej strony, żeby go z tej funkcji odwołać  powiedział wiceszef dyplomacji. Dodał, że polski dyplomata sprawuje swoje obowiązki "w sposób najlepszy z możliwych".  Nawet krytycy rządu przyznają, że jego wielka praca na rzecz budowy dobrych stosunków polsko-izraelskich to jest ogromna wartość  zaznaczył.

Najczęściej czytane

 Niestety mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, w której to, że Polska chce takich dobrych relacji z Izraelem  zarówno dwustronnych, jak i na forach międzynarodowych  mówiąc bardzo delikatnie, nie spotyka się z wzajemnością  zauważył Jabłoński.  Tak naprawdę spotyka się z wrogością, atakami, agresją, których nie oglądaliśmy, jeśli chodzi o działania Izraela w stosunku do jego największych przeciwników  dodał.

Zaznaczył, że mimo iż ataki ze strony szefa MSZ Izraela na Polskę są medialne, to nie przekładają się one "realnie na aż takie konsekwencje". Podsumowując wątek, poinformował, że decyzje co do dalszych kroków w tej sprawie zostały już podjęte, ale oficjalne komunikaty pojawią się w kolejnych dniach.

Posłuchaj

13:39
Paweł Jabłoński o relacjach polsko-izraelskich i reakcji Polski na sytuację w Afganistanie (Letni salon Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Oskarżenia o antysemityzm

Auschwitz free obóz koncentracyjny shutt-1200.jpg
"W Polsce był największy antysemityzm przed II wojną światową". Skandaliczne słowa posła PO

Gość audycji odniósł się również do ataków ze strony opozycji, której politycy mówili w mediach m.in. o polskiej odpowiedzialności za Holokaust.  Jestem przekonany, że będziemy mieli cytaty z tych wypowiedzi zarówno w mediach izraelskich, jak i rosyjskich, które również tę narrację powielają. To niezwykle przydatne dla propagandy Władimira Putina  skomentował Jabłoński.

W audycji mowa była również o napiętej sytuacji w Afganistanie i polskiej reakcji na tamtejsze wydarzenia.

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: "Letni salon Trójki"
Prowadził: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)
Data emisji: 16.08.2021
Godzina emisji: 08.45

st

Polecane