Trójka zaprasza: plenerowe wydanie "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk z Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Zamościu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka zaprasza: plenerowe wydanie "Zagadkowej niedzieli" Katarzyny Stoparczyk z Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Zamościu
Katarzyna Stoparczyk po otrzymaniu tytułu Mistrza Mowy PolskiejFoto: Artur Tkaczyk

Miłośnicy i twórcy literatury oraz badacze słowa i języka już za kilka dni ponownie zagoszczą na Roztoczu. Tegoroczna odsłona Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia. Patronem tegorocznego święta języka ojczystego wybrano Tadeusza Różewicza, a radiowa Trójka w dniu otwarcia wydarzenia zaplanowała specjalne, plenerowe wydanie „Zagadkowej niedzieli”. Autorka audycji, Katarzyna Stoparczyk, została również jedną z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.

Tradycyjnie pierwszy dzień Festiwalu – przypadający w niedzielę 1 sierpnia – to spotkania literackie, rozmowy oraz koncert. Odbędą się one w Zamościu. Natomiast od poniedziałku do soboty 7 sierpnia włącznie spotkania z literaturą i nie tylko przeniosą się do Szczebrzeszyna.

Lista gości festiwalowych jest niezwykle imponująca. Tydzień z językiem polskim na Roztoczu wypełnią prezentacje prozy i poezji oraz spotkania i rozmowy z autorami. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Już w pierwszym dniu imprezy w Zamościu przygotowano m.in. inscenizację legendy o szwedzkim stole, będzie też widowisko poetyckie poświęcone patronowi Festiwalu – Tadeuszowi Różewiczowi. A na zakończenie wielkiego święta języka polskiego zaplanowano koncert Lecha Janerki.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest cykl wydarzeń skierowanych głównie do najmłodszych czytelników, czyli Mała Stolica Języka Polskiego. W jej program wpisuje się również znana i lubiana przez słuchaczy Trójki audycja "Zagadkowa niedziela". Tym razem dostępna dla wszystkich, bo odbywająca się w plenerowym wydaniu.

W niedzielę 1 sierpnia na Rynku Wodnym w Zamościu Katarzyna Stoparczyk spotka się i porozmawia m.in. z: Piotrem Dudą – dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Magdą Kłos-Podsiadło – kuratorką Małej Stolicy Języka Polskiego oraz Dominiką Lipską – prezeską Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, znawczynią Zamościa i Roztocza. A na finał spotkania Krystyna Czubówna przeczyta fragment swojej „Książki od serca”. Specjalnym gościem audycji będzie 7-letni zamościanin – Lew Szwaczkiewicz.

Dzieci i młodzież są podczas Festiwalu tak samo ważne, jak dorośli uczestnicy. To właśnie w innej, również Trójkowej, audycji Katarzyny Stoparczyk "Dzieci wiedzą lepiej" pojawiła się słynna rozmowa autorki z 3-letnim Kubusiem:
Do czego człowiekowi potrzebne są książki?
– Do pitulania! Bo jak mama czyta, to pitula.
– I do wiedzy. Żeby człowiek wiedział, którędy ma żyć!

– Mała Stolica powstała właśnie po to, aby młody człowiek wiedział, którędy ma żyć. Aby tę skarbnicę doświadczenia, piękna i wiedzy, jaką jest dobra książka, zechciał wziąć w małe dłonie i uznać za swoją – mówi Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka Programu 3 Polskiego Radia i zarazem jedna z kuratorek festiwalowego programu dla dzieci i młodzieży.

Więcej o Festiwalu można znaleźć na stronach Polskiego Radia oraz stolicajezykapolskiego.pl.


***

Transmisja "Zagadkowej niedzieli" z Rynku Wodnego w Zamościu w niedzielę (1 sierpnia) od godz. 09.05 do godz. 10.00.

Patronami medialnymi VII Festiwalu Stolica Języka Polskiego są radiowa Jedynka i Dwójka.

Polecane